Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gl 924/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Teresa Randak, Protokolant Aleksander Batoryna, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - interpretacja 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22 września 2006 r. A Spółka z o.o. w T. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

We wniosku Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: Wnioskodawca nabywa towary i usługi od podmiotów włoskich. W cenę nabycia towarów i usług wliczony jest włoski podatek od wartości dodanej, a transakcje dokumentowane są włoskimi fakturami.

Zgodnie z przepisami VIII Dyrektywy UE oraz przepisami włoskimi, A Spółka z o.o. występuje do włoskiego urzędu skarbowego o zwrot zapłaconego podatku do wartości dodanej. Podstawą wniosku o zwrot podatku są niektóre faktury otrzymane od włoskich podmiotów z wykazanym podatkiem od wartości dodanej. Wnioskodawca nie występuje o zwrot wszystkich faktur otrzymanych od włoskich podmiotów, jednak zdarza się, że chociaż wszystkie faktury z podatkiem od wartości dodanej są przesyłane do podmiotu zajmującego się odzyskiwaniem podatku od wartości dodanej we Włoszech, to tylko część faktur stanowi podstawę do zwrotu. Wynika to z różnych przyczyn, na przykład faktu, że w wypadku zakupu niektórych towarów i usług zwrot nie przysługuje, bądź faktury nie spełniają wymogów formalnych, albo też Spółka uznaje, że koszty wynikające z otrzymania informacji, z której wynikałoby czy w konkretnej sytuacji zwrot przysługuje, przekraczałby wysokość potencjalnego zwrotu. Spółka występuje o zwrot podatku od wartości dodanej za okresy trzymiesięczne. Po kilku miesiącach, jeżeli wniosek spełnia wymogi formalne, zwrócony podatek od wartości dodanej wpływa na rachunek bankowy Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00