Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 lipca 2008 r., sygn. I SA/Kr 1249/07

Sygn. akt I SA/Kr 1249/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 15 lipca 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: WSA Ewa Michna (spr), WSA Bogusław Wolas, Protokolant: Bożena Wąsik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2008r., sprawy ze skargi R.K., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia[...] nr [...], w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za grudzień 2002r., i styczeń 2003r., I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. określa, że powyższe decyzje nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 763 zł (siedemset sześćdziesiąt trzy złote).

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...]nr [...]Naczelnik Urzędu Skarbowego po wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania podatkowego na podstawie art. 116 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) orzekł o odpowiedzialności R. K. (zwanego dalej skarżącym) jako pełniącego jednoosobowo obowiązki członka zarządu "B." Sp. z o.o. z siedzibą w T. za zaległości podatkowe w z tytułu zobowiązań w podatku od towarów i usług za grudzień 2002r. i styczeń 2003r. w łącznej kwocie 3 651,10 zł. Od decyzji skarżący złożył odwołanie, a decyzją z dnia [...]nr [...]Dyrektor Izby Skarbowej uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia wskazując w uzasadnieniu, że dokumenty dotyczące sytuacji finansowej spółki, organ podatkowy pierwszej instancji zgromadził z naruszeniem zasady czynnego udziału strony w postępowaniu.

Po ponownie przeprowadzonym postępowaniu decyzją z dnia [...]nr [...]Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł o odpowiedzialności skarżącego za zaległości podatkowe w z tytułu zobowiązań w podatku od towarów i usług za grudzień 2002r. i styczeń 2003r. "B." Sp. z o.o. z siedzibą w T. w łącznej kwocie 3 651,10zł. W uzasadnieniu decyzji, organ pierwszej instancji wskazał, że egzekucja z przedmiotowych należności prowadzona w stosunku do spółki okazała się bezskuteczna, a skarżący, pełniący jednoosobowo obowiązki członka zarządu do dnia [...] marca 2003r., kiedy to uchwałą wspólników powołany został likwidator, odpowiada za zaległości podatkowe dotyczące zobowiązań powstałych w tym czasie. Jako postawę prawną orzeczonej odpowiedzialności organ pierwszej instancji wskazał art. 116 Ordynacji podatkowej, uzasadniając, że w trakcie postępowania skarżący, a na nim ciążył w tym zakresie ciężar dowodu, nie wykazał przesłanek zwalniających go z odpowiedzialności. Organ podatkowy wskazał przy tym, że jedną z przesłanek zwalniających z odpowiedzialności jest zgłoszenie wniosku "we właściwym czasie" o upadłość lub o wszczęcie postępowania podatkowego. Zdaniem organu skarżący takiego wniosku nie złożył, przy czym z analizy kont kontowych skarżącego wynikało narastające zadłużenie z tytułu zobowiązań podatkowych. Organ podatkowy zanalizował dodatkowo sytuację majątkową spółki za lata 1999-2002 wykazując, że począwszy od 2001r. sytuacja finansowa spółki ulegała pogorszeniu, następował systematyczny spadek przychodów, pogorszeniu uległy wskaźniki finansowe , spółka od 2001r. osiągała stratę na działalności gospodarczej by wreszcie na koniec 2002r. wielkość zobowiązań przekroczyła wartość posiadanego majątku, co zgodnie z art. 5 prawa upadłościowego zobowiązywało do zgłoszenia wniosku o upadłość w terminie 2 tygodni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00