Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 221/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Hieronim Sęk, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska (spr.), Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w B. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz B. sp. z o.o. z siedzibą w B. kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2007 r. B. sp. z o.o. z siedzibą w B. (zwana dalej "Spółką" lub "Skarżącą") zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), powoływanej dalej jako "O.p.".

W stanie faktycznym wskazała, iż w styczniu 2007 r. zawarła umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem są ciągniki siodłowe i naczepy. Przekazanie ciągników do używania nastąpiło w kwietniu, natomiast przekazanie naczep w dniu 10 maja 2007 r. Umowy zawarte zostały na okres 60 miesięcy od dnia wydania przedmiotów leasingu do używania i spełniają warunki przepisu art. 17b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej "u.p.d.o.p."). W umowie ustalono trzy rodzaje opłat (wynagrodzenia finansującego): przygotowawczą ratę leasingową, 60 rat leasingowych miesięcznych i administracyjną ratę leasingową. W zakresie przygotowawczej raty leasingowej umowa leasingu stanowi, iż zapłata przygotowawczej raty leasingowej jest warunkiem podpisania przez finansującego umowy ze zbywcą i oddania przedmiotu leasingu do używania korzystającemu. Jak sama nazwa wskazuje przygotowawcza rata leasingowa jest wynagrodzeniem finansującego za czynności przygotowawcze do wydania przedmiotu leasingu do używania korzystającemu. Dotyczy okresu od dnia podpisania umowy leasingu do dnia wydania przedmiotu do używania. W miesiącu styczniu 2007 r. Spółka otrzymała od finansującego dwie faktury VAT z 18 stycznia 2007 r.: fakturę za przygotowawczą ratę leasingową dotyczącą 3 ciągników i fakturę za przygotowawczą ratę leasingową dotyczącą 3 naczep. W fakturach tych finansujący określił m.in. datę sprzedaży na dzień 18 stycznia 2007 r. oraz termin zapłaty na dzień 25 stycznia 2007 r. Powyższe faktury zostały ujęte w księgach rachunkowych Spółki w miesiącu styczniu. Wartość netto przygotowawczych rat leasingowych Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu styczniu oraz wykazała podatek VAT- naliczony w rejestrze zakupów VAT w miesiącu styczniu. W dniu 23 stycznia 2007 r. Spółka uregulowała zobowiązania wobec finansującego, określone w fakturach z 18 stycznia 2007 r.

W ramach własnej oceny prawnej Spółka, powołując się na art. 17b u.p.d.o.p., stwierdziła, że rata przygotowawcza leasingowa jest kosztem uzyskania przychodu w dacie jej poniesienia. Uzasadniając to stanowisko wskazała, że finansujący określił datę sprzedaży, a więc datę powstania przychodu podatkowego na dzień 18 stycznia 2007 r., w związku z tym odpowiednio u korzystającego powstaje koszt uzyskania przychodu w miesiącu styczniu, w dacie poniesienia - ujęcia w księgach rachunkowych. Spółka stwierdziła także, iż dla opisanego przez nią stanu faktycznego nie może mieć zastosowania przepis art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p. Podniosła, że w jej ocenie przepisy zawarte w rozdziale 4a u.p.d.o.p. są przepisami szczególnymi w stosunku do unormowań ogólnych zawartych w art. 12-16 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00