Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Ke 465/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Jagiełło,, Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Andrzej Stolarski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 stycznia 2009r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A. w M. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia[...] .; II. określa, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości; III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz Przedsiębiorstwa A. w M. kwotę 357 zł (trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem, zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 9 maja 2008r. Przedsiębiorstwo A. Spółka z o.o. w M. zwróciło się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku tym Spółka zadała następujące pytania:

1) czy majątek wniesiony do Spółki w postaci aportu jest przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisów art. 551 Kodeksu cywilnego i tym samym czy jego wniesienie jako aport do Spółki jest czynnością wyłączoną spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT?

2) czy w przypadku uznania majątku za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, do jego nabycia (w postaci wniesienia go przez Burmistrza aportem do Spółki) ma zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy VAT?

3) czy w przypadku zastosowania art. 91 ust. 9 ustawy VAT Spółka po wniesieniu aportu nie musi dokonywać korekty ze względu na fakt wykorzystywania nabytego majątku tak przez ZWiK jak i Spółkę wyłącznie do czynności opodatkowanych?

Udzielając odpowiedzi na drugą część pytania pierwszego Minister Finansów wydał w dniu [...] interpretację indywidualną nr[...] . Uznał w niej stanowisko przedstawione przez podatnika za prawidłowe. Wyjaśnił, że jeśli warunki wynikające z przepisu art. 55 1 Kodeksu cywilnego zostaną spełnione, czynność, o której mowa we wniosku, będzie nosiła znamiona zbycia przedsiębiorstwa, do której zastosowanie będzie miał przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00