Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 marca 2009 r., sygn. III SA/Wa 1622/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 marca 2009 r. sprawy ze skargi C. sp. z o.o. z/s w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz C. sp. z o.o. z/s w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca C. sp. z o.o. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od opłaty czynszowej za korzystanie z palet i opłat za ich serwisowanie.

Skarżąca przedstawiła następujący stan faktyczny - celem działalności C. sp. z o.o. jest wynajem, obrót i serwis palet. Ponieważ klienci Spółki wykorzystują udostępniane palety do transportu towarów poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zminimalizowania kosztów prowadzenia działalności oraz dostarczenia klientom możliwie pełnej usługi Skarżąca zawarła wraz z innymi spółkami z grupy C. (posiadającymi siedziby poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej) porozumienie dotyczące najmu i serwisowania palet. Zgodnie z porozumieniem, spółki będące jego stroną mogą korzystać z palet będących własnością innych spółek z grupy C., które zostały przewiezione na teren kraju ich działalności i z tego tytułu spółka będąca właścicielem palet pobiera opłatę czynszową obliczoną według stawki dziennej ustalonej ze spółką korzystającą z palet. Odbierają też od klientów palety będące własnością C., dokonując przeglądu ich stanu technicznego oraz w przypadku konieczności naprawy uszkodzonych palet, naprawiają je. Z tego tytułu spółka odbierająca palety pobiera opłatę serwisową tzw. "interpool fee", ustaloną na podstawie ilości palet odebranych od klientów, kosztów ich naprawy oraz transportu. W ramach prowadzenia działalności gospodarczej Skarżąca korzysta również z palet będących własnością innych spółek z grupy C., posiadających siedziby poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jak również z usług odbioru i naprawy palet należących do spółki. Z tego tytułu Skarżąca obciążana jest przez spółki z grupy C. kosztami opłaty czynszowej oraz opłaty serwisowej. Skarżąca nadmieniła, że wszystkie płatności z tytułu opłaty czynszowej oraz opłaty serwisowej dokonywane są na rzecz spółek z grupy C. posiadających siedziby dla celów podatkowych w państwach, będących stronami umów o zapobiegnięciu podwójnemu opodatkowaniu (dalej: "umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania") zawartych z Polską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00