Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 maja 2009 r., sygn. II SA/Gd 167/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Dobroń po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi B. Sz. i M. Sz. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 20 grudnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie odroczenia wykonania rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją ostateczną z dnia 16 sierpnia 2000 roku, nr [...], Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 13 czerwca 2000 roku, nr [...], wydaną na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 roku - Prawo budowlane (Dz.U. nr 38, poz. 229 ze zm.), nakazującą M. S. i B. S. rozbiórkę obiektu budowlanego, pełniącego funkcję domu letniskowego, zlokalizowanego na działce nr [...] położonej w B.
Pismem z dnia 12 lipca 2007 roku B. i M. S. zwrócili się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wyrażenie zgody na czasowe pozostawienie przedmiotowego domku letniskowego na ich działce do czasu wyrębu drzewostanu, ponieważ powstała po rozebranym domku luka w lesie i tak nie będzie mogła być zalesiona z uwagi na pozostały w sąsiedztwie wysoki drzewostan. Wskazali, iż właściciel domku na działce nr [...] w B. w 1981 roku otrzymał taką zgodę, która spowodowała także uchylenie decyzji nakazującej rozbiórkę ww. domku. Wnioskodawcy wskazali także na uzasadnienie decyzji Urzędu Wojewódzkiego z 29 grudnia 1987 roku mówiące o pozostawieniu domków w lesie do czasu wyrębu drzewostanu. Stwierdzili również, iż czasowe wstrzymanie wykonania rozbiórki do czasu zmiany przeznaczenia lasu na cele rekreacyjne lub najdalej do czasu wyrębu drzewostanu uchroni od degradacji środowisko, o które wnioskodawcy starają się dbać. Wykonanie rozbiórki oznaczać będzie dla nich i ich rodziny koniec letniego i niedzielnego wypoczynku, bo jest to jedyny rodzaj wypoczynku, na jaki finansowo mogą sobie pozwolić. Podnieśli nadto, iż są członkami Stowarzyszenia zrzeszającego właścicieli wszystkich domków na tym terenie i wywiązują się ze wszystkich zadań dotyczących ochrony środowiska. Opłacają także terminowo wszystkie podatki na rzecz gminy związane z domkiem i gruntem.


