Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 maja 2009 r., sygn. I SA/Lu 719/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, WSA Halina Chitrosz, Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 maja 2009 r. sprawy ze skargi K. K. na postanowienie Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz K. K. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Jak wynika z akt sprawy, w dniu 5 maja 2008r. K. K. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, iż w kwietniu 2007r. na walnym zebraniu członków Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w R. członkowie zobowiązali zarząd Spółdzielni do sprzedaży działki o powierzchni 0,97 ha. Po wykonaniu umowy sprzedaży wymienionej działki pieniądze uzyskane z transakcji zostały podzielone pomiędzy członków i wypłacone w maju 2007r. Kwota wypłaty wyniosła 5.670,70 zł i została pomniejszona o podatek dochodowy w wysokości 19%, jako podatek od zysku.

W opisie stanu faktycznego strona podniosła nadto, iż majątek Spółdzielni był powiększany w poprzednich latach z wypracowanego zysku, od którego odprowadzany był podatek. Zgodnie z art.3 ustawy Prawo spółdzielcze majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków, a obecnie doszło do sytuacji, że członkowie Spółdzielni muszą drugi raz płacić podatek i to w dodatku od własności prywatnej. Gdyby zaś doszło do podziału gruntu między członków Spółdzielni, to podatek by nie wystąpił.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00