Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 2 lipca 2009 r., sygn. I SA/Rz 431/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska /spr./ Sędziowie NSA Bożena Wieczorska WSA Kazimierz Włoch Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym na rozprawie w dniu 2 lipca 2009r. sprawy ze skargi spółki z o.o. Firma Handlowo - Usługowa "A" z siedzibą w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] stycznia 2009r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) określa, że interpretacja wymieniona w punkcie 1) nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz spółki z o.o. Firma Handlowo-Usługowa "A" z siedzibą w K. kwotę 457 zł. (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Firma Handlowo-Usługowa "A" z siedzibą w K. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług. We wniosku podała, że jako firma handlowa dokonuje zakupu towarów od producentów lub dostawców i według zawartych z nimi umów, ma otrzymywać określoną procentowo premię pieniężną lub bonus w przypadku dokonania zakupów w określonej wysokości a niekiedy - dodatkowo - także z uwzględnieniem terminowej zapłaty za dostarczone towary. Bonus nie jest związany z żadną konkretną dostawą, realizowany jest za określony czas np. za miesiąc, kwartał itd. Spółka zaznaczyła, że dokonuje zakupów dobrowolnie i nie jest zobowiązana do zakupu towarów w określonej ilości w konkretnym odstępie czasu. Na tle powyższych okoliczności sformułowała pytanie, czy otrzymanie bonusu rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług i w jaki sposób powinna udokumentować otrzymanie bonusu tj. czy nabywca towarów ma wystawiać fakturę, czy wystarczająca jest nota księgowa, czy sprzedawca powinien wystawić faktury korygujące. Przedstawiając swoje stanowisko, spółka stwierdziła, że otrzymany bonus nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług i powinien być dokumentowany notą księgową.

Dyrektor Izby Skarbowej, działając z upoważnienia Ministra Finansów, interpretacją indywidualną z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] uznał za nieprawidłowe powyższe stanowisko Firmy Handlowo-Usługowej "A" sp. z o.o. w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a także dokumentowania premii pieniężnych oraz bonusów. Jako podstawę prawną interpretacji wskazał art. 14b § 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00