Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 października 2009 r., sygn. I SA/Po 762/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący WSA Katarzyna Nikodem WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie WSA Małgorzata Bejgerowska(spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2009r. sprawy ze skargi R. R C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację w części uznającej stanowisko podatnika za nieprawidłowe; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę [...] zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/ M.Bejgerowska /-/ K.Nikodem /-/ K.Wolna-Kubicka

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej, działając jako organ upoważniony do wydania interpretacji w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") stwierdził, w interpretacji indywidualnej z dnia [...] r., nr [...], że stanowisko R. R. C. przedstawione we wniosku z dnia [...] r. jest:

- prawidłowe - w zakresie ustalenia nieograniczonego obowiązku podatkowego;

- nieprawidłowe - w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymywanej emerytury z zagranicy wypłacanej z pracowniczego programu emerytalnego.

W uzasadnieniu powyższej interpretacji wskazano, że w dniu [...] r. do organu wpłynął wniosek R. R. C., działającego przez radcę prawnego, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia nieograniczonego obowiązku podatkowego oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania emerytury otrzymanej z zagranicy wypłacanej z pracowniczego programu emerytalnego. W powyższym wniosku podatnik wskazał, że jest obywatelem brytyjskim i w 1996 r. zawarł związek małżeński z obywatelką polską. Wnioskodawca wraz z żoną przebywa okresowo w Polsce, jednak jego łączny czas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekracza 183 dni w roku podatkowym. W ciągu każdego roku wnioskodawca spędza część roku w Wielkiej Brytanii, część roku w Hiszpanii oraz część roku w Polsce. W chwili obecnej rozważa on możliwość zamieszkania w Polsce (stworzenia w Polsce ośrodka interesów życiowych). Zainteresowany sprzedał cały posiadany majątek nieruchomy w Wielkiej Brytanii i nie posiada za granicą innego majątku, z wyjątkiem pozostałości po sprzedanym domu (wyposażenie). Posiada natomiast za granicą jeden rachunek bankowy, na który przelewana jest emerytura, wypłacana przez towarzystwo ubezpieczeń. Zainteresowany nie jest zatrudniony za granicą, nie prowadzi tam działalności gospodarczej, nie należy do żadnych organizacji społecznych ani kulturalnych, nie pełni jakichkolwiek funkcji społecznych lub publicznych. W Polsce majątek nieruchomy posiada żona wnioskodawcy. Podatnik kończy sprowadzać do domu żony całe wyposażenie o znacznej wartości materialnej ze sprzedanego domu w Wielkiej Brytanii (meble, obrazy i inne ruchomości). Wnioskodawca posiada w Polsce rachunek bankowy wraz ze zdeponowaną znaczną kwotą pieniężną (w złotówkach i w funtach). Zamierza obecnie spędzać w każdym kolejnym roku podatkowym jeden miesiąc w Niemczech, dwa tygodnie w Belgii, dwa tygodnie we Francji, dwa miesiące w Wielkiej Brytanii, od czterech do pięciu miesięcy w Hiszpanii oraz pozostałą część roku (trzy do czterech miesięcy) w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00