Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 1053/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędzia WSA Hieronim Sęk, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A. w I. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. w I. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 4 lutego 2009r. A. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego.

Skarżąca wyjaśniła, że jest podmiotem posiadającym siedzibę na terytorium Irlandii, prowadzącym w Polsce działalność w zakresie dystrybucji komponentów elektrycznych. W Polsce jest zarejestrowana na potrzeby podatku VAT od czerwca 2007 r., zaś przed zarejestrowaniem w okresie od maja 2004r. nabywała w Polsce towary i usługi. Dostawy towarów i usług realizowane na rzecz Spółki były opodatkowane polskim VAT. Nabywane towary i usługi związane były z realizowanymi przez Spółkę dostawami towarów i świadczeniem usług:

1. dla których miejscem świadczenia był inny kraj niż Polska, a które dawałyby prawo do odliczenia VAT gdyby miejscem opodatkowania było terytorium Polski,

2. dla których miejscem świadczenia było terytorium Polski, a podatek VAT rozliczany był przez nabywcę tych towarów i usług zgodnie z art. 17 ust. 4 i 5 ustawy o VAT (Spółka nie podlegała zatem obowiązkowi rejestracji dla celów VAT w Polsce).

Na mocy zawartego ustnego porozumienia, oryginały faktur VAT dokumentujących nabycie przedmiotowych usług przez A. przesyłane były przez wystawców faktur do A. P. Sp. z o. o. (dalej: A. P.), podmiotu powiązanego z A.. A. P. dokonywało oceny formalnej faktur z punktu widzenia polskich przepisów o VAT, zaś kopię faktur wysyłano do Spółki faksem. Po dokonaniu weryfikacji przez A. P., faktury dostarczane były do Spółki. Skarżąca wyjaśniła, że A. P. nie posiadało i nie posiada upoważnienia do odbierania faktur VAT w jej imieniu. Dostarczenie oryginału faktury do siedziby Spółki następowało, co do zasady, w miesiącu późniejszym niż otrzymanie faktury przez A. P., w związku z czym część faktur dokumentujących usługi nabywane przez Spółkę w Polsce przed rejestracją na potrzeby VAT otrzymana została już po zarejestrowaniu Spółki jako podatnika VAT czynnego. Ponadto, niektóre faktury VAT nie zostały otrzymane przez A. do chwili obecnej i Spółka nie jest w stanie ustalić gdzie faktury te się znajdują. W odniesieniu do tych faktur, Spółka rozważa wystąpienie do sprzedawców o wystawienie duplikatów faktur. Transakcje i faktury opisane w stanie faktycznym nie spełniają przesłanek określonych w art. 88 ust. 1 - 3b, które uniemożliwiałyby odliczenie VAT przez Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00