Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Gl 680/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 stycznia 2010r. sprawy ze skargi Urzędu Miasta W. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] nr [...] działający za Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w K. na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznał za nieprawidłowe stanowisko Urzędu Miasta w W. dotyczące kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczeń wypłacanym osobom uprawnionym do otrzymania dofinansowania kosztów utylizacji wyrobów zawierających azbest niezależnie od źródła jego finansowania oraz obowiązku sporządzania rocznych informacji o wysokości przychodu PIT-8C.
We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, który wpłynął w dniu 25 lutego 2009 r., podatnik przedstawił następujący stan faktyczny.
W 2008 r. wnioskodawca dofinansował zainteresowanym osobom m.in. koszty utylizacji wyrobów zawierających azbest w ramach Programu Likwidacji i utylizacji azbestu .
W zapytaniu wskazano następujące podstawy prawne działania: Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terenie Polski ; Program Ochrony Środowiska dla Gminy, Program Ochrony środowiska dla Gminy na lata 2008-2015; Plan Gospodarki Odpadami dla Miasta, Plan usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terenie Miasta na lata 2008-2032; Regulamin Programu likwidacji i utylizacji azbestu ze środków Gminnego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dalej podano, iż dofinansowania do utylizacji wyrobów zawierających azbest dla właścicieli budynków mieszkalnych położonych na terenie miasta udziela wnioskodawca od 2003r., a czynności tych dokonuje podmiot gospodarczy wyłaniany corocznie zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Finansowanie następuje ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 40 %, Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 40 %, (dofinansowanie jest przekazywane do GFOŚiGW) i w 20 % kosztów przez właściciela nieruchomości. Kwota dofinansowania (80 %) przelewana jest bezpośrednio ze środków GFOŚiGW na konto firmy wykonującej zadanie, 50 % tej kwoty pochodzi ze środków PFOŚiGW.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right