Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Lu 684/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie WSA Halina Chitrosz (spr.),, WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Protokolant Starszy inspektor Magdalena Futyma, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi S. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 3 sierpnia 2009 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania S. G. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia 19 maja 2009r. znak: [...] w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2009r. w kwocie 12.753,00 zł na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 200Sr. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

W jej uzasadnieniu wskazało, że wydając w/w decyzję, Prezydent Miasta nie zgodził się z dokonanym przez podatnika, w Informacji w sprawie podatku od nieruchomości, zakwalifikowaniem budynków położonych w Z. przy ul. [...] o pow. 1.160 m2 oraz budynku przy ul. [...] o pow. 490 m2 do "mieszkalnych". Na podstawie zgromadzonych w toku prowadzonego postępowania dokumentów, w tym danych z rejestru budynków z dnia 26 czerwca 2009r., organ ten uznał, iż przedmiotowe budynki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek przewidzianych dla budynków "pozostałych" .

W odwołaniu złożonym od decyzji organu I instancji, S. G. podnosił, iż materiał dowodowy stanowiący podstawę rozstrzygnięcia jest niekompletny, a organ I instancji nie uwzględnił dokumentów zgromadzonych podczas postępowania podatkowego dotyczącego podatku od nieruchomości za okres od sierpnia 2004r. do grudnia 2005r. Powołując się na orzeczenie z dnia 4 września 1975r. dotyczące stanu technicznego budynku, wypisy z ewidencji gruntów i budynków z dnia 6 lipca 2004r., kartę remontową nr [...] dol. budynku nr [...] położonego przy ul. [...] wskazującą, iż przedmiotowy budynek kilkadziesiąt lat temu wykorzystywany był jako mieszkalny oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Z. w części dotyczącej działki nr [...] przy ul. [...], podważył prawidłowość danych wynikających z ewidencji gruntów i budynków. Wskazując na problemy związane ze stanem prawnym infrastruktury (urządzenia wodociągowe i kanalizacja) wskazywał, iż nie ma możliwości zagospodarowania działki zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na cel mieszkaniowy i obniżenia podatku od nieruchomości. Zdaniem odwołującego również grunt i budynek zlokalizowany na działce nr [...] przy ul. [...] w Z. stanowią "teren mieszkaniowy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00