Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 lutego 2010 r., sygn. I SA/Po 1124/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie NSA Maria Skwierzyńska WSA Małgorzata Bejgerowska /spr./ Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2010r. sprawy ze skargi K. sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] zł ( [...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; /-/ M. Bejgerowska /-/ K. Pawlicki /-/ M. Skwierzyńska

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w P., działając jako organ upoważniony do wydania interpretacji w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") stwierdził, w interpretacji indywidualnej z dnia [...], nr [...], że stanowisko K. Spółki z o. o. z siedzibą w P., przedstawione we wniosku, jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu powyższej interpretacji wskazano, że w dniu 2 lipca 2009 r. do organu wpłynął wniosek K. Spółki z o. o., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia podatku należnego z tytułu wystawionych korekt faktur VAT. W powyższym wniosku podatniczka podniosła, że jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonuje sprzedaży towarów oraz świadczenia usług na rzecz m.in. podmiotów krajowych, które dokumentuje fakturami VAT. Transakcje takie wiążą się między innymi z koniecznością korygowania obrotu poprzez wystawianie faktur korygujących, w przypadku, gdy np. nastąpi zwrot towaru, zmiana (obniżenie) ceny, pomyłka w ilościach bądź w cenie, a także w innych wypadkach (sytuacjach faktycznych), powodujących obniżenie podstawy opodatkowania dla celów podatku VAT. Wnioskodawczyni wskazała jednocześnie, że zamierza dokonywać obniżenia podstawy opodatkowania na podstawie wystawionych faktur korygujących w miesiącu ich wystawienia. Oznacza to, że spółka planowała dokonać obniżenia podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej, bez uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00