Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 22 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Ol 878/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Piskozub, Sędziowie Sędzia WSA Ryszard Maliszewski,, Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.), Protokolant Krzysztof Dzieliński, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2010r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku 3. zasądza od Skarbu Państwa - Kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na rzecz pełnomocnika skarżącego kwotę 180 złotych (słownie dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu, powiększoną o podatek od towarów i usług według stawki 22% (słownie dwadzieścia dwa procent) oraz 17 złotych (słownie siedemnaście) tytułem zwrotu poniesionych wydatków - opłaty skarbowej.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" w przedmiocie określenia W.K. zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2006 r.

Podstawę wydania zaskarżonej decyzji stanowiły ustalenia faktyczne organu podatkowego I instancji, według których W.K., będąc właścicielem 3/60 części nieruchomości położonych w S., świadczył w wymienionym okresie usługi najmu lokali użytkowych. Był zatem podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.). Ze względu na osiągnięty w 2005 r. przychód z tego w wysokości 3.679 zł, w 2006 r. podatnik mógł jednak korzystać ze zwolnienia podmiotowego w wymienionym podatku, w oparciu o art. 113 ust. 1 cytowanej ustawy.

W toku postępowania organ podatkowy ustalił również, że od dnia 1 lutego 2006r. W. K. rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług prawniczych. W dniu 27 marca 2006 r. wystawił pierwszy dokument z tytułu świadczenia takiej usługi. Od tej daty nie mógł więc korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie VAT - stosownie do treści art. 113 ust. 13 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. stanowiącego, że zwolnień, o których mowa w ust. 1 nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00