Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 maja 2010 r., sygn. III SA/Wa 2177/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2010 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. Sp. z o.o. z siedzibą w G. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Wnioskiem który wpłynął do Ministra Finansów- organu upoważnionego Dyrektora Izby Skarbowej w W. [...] maja 2009 roku Spółka A. Sp. z o.o. (Skarżąca) zwróciła się o interpretację przepisów prawa podatkowego to jest art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 34 poz. 535 ze zm., zwana dalej u.p.t.u.) w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008 roku, wskazując, że ma zawarte z kontrahentami umowy na dostawy towarów. Na podstawie tych umów Skarżąca wypłacała kontrahentom pewne kwoty pieniędzy, po spełnieniu przez nich określonych warunków, (np. osiągnięcie pewnego pułapu obrotów). Z umów wprost wynikało kiedy i w jakich okolicznościach kwota przysługuje kontrahentom. Jednocześnie, ze względu na warunki w jakich kwota ta jest wypłacana Skarżąca nie jest w stanie przypisać wypłacanej kwoty do konkretnej dostawy (wypłacana kwota uzależniona jest od wielu dostaw, a nie połączona z jedną dostawą). Kwota ta była w umowach różnie nazywana. Najczęściej nazywana była premią pieniężną". Kontrahenci wystawiali na rzecz wnioskodawcy noty obciążeniowej.

W tak zakreślonym stanie faktycznym Skarżąca zadała pytania : (1) Czy jest uprawniona do obniżenia obrotu w podatku od towarów i usług w przypadku gdy posiada wyłącznie notę obciążeniową klienta i nie wystawia z tego tytułu faktury? (2) Czy kwota wynikająca z noty obciążeniowej jest kwotą netto? (3) Czy prawo do obniżenia obrotu powstaje w momencie otrzymania noty?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00