Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 października 2010 r., sygn. I SA/Wr 974/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędzia WSA Anetta Chołuj, Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 października 2010 r. przy udziale sprawy ze skargi A sp. z o.o. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu; III. zasądza na rzecz skarżącego od Ministra Finansów kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dnia 14 listopada 2007 r. A Sp. z o.o. we W. zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność w wynajmowanych pomieszczeniach i poniósł wydatki na ich adaptację uznając poniesione wydatki jako inwestycje w obcym środku trwałym. Podatnik złożył zapytanie: czy niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym stanowić będzie koszt podatkowy w momencie zakończenia umowy najmu i przeniesienia całej działalności do nowego miejsca?

Zdaniem podatnika niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym będzie stanowiła koszt podatkowy w momencie zakończenia umowy najmu zgodnie z przepisami art.15 ust.1 i art.16 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca podkreślił, że decyzja o zaniechaniu wynajmu nieruchomości i zmianie miejsca prowadzenia działalności przyczyni się do rozwoju firmy i ma bezpośredni wpływ na uzyskiwane w przyszłości przychody. Wnioskując a contrario z art. 16 ust 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka wywodziła, że strata wywołana likwidacją środka trwałego spowodowaną zmiana miejsca prowadzenia działalności może Stanowic Kost uzyskania przychodów. Powołując się zas na orzecznictwo sądowe wskazywała, że pojęcie " likwidacja" ma znaczenie szerokie i obejmuje nie tylko fizyczne unicestwienie środka trwałego , ale także inne wycofanie go z działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00