Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 listopada 2010 r., sygn. III SA/Gl 1269/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant St. sekr. sąd. Beata Kujawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2010 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o. o. Spółka komandytowa z siedzibą w K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - interpretacja indywidualna oddala skargę.

Uzasadnienie

We wniosku z dnia [...] r., który wpłynęła do organu [...] r. "A" spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w K. zwróciła się do Ministra Finansów o udzielnie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorygowania podatku naliczonego od zakupionych urządzeń medycznych w związku ze zmianą ich przeznaczenia.

We wniosku przedstawiono stan faktyczny, zgodnie z którym Spółka świadcząca usługi medyczne w zakresie radiologii a w szczególności diagnostyki obrazowej ([...] i [...]), zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT w [...] 2008r. dokonała zakupu dwóch urządzeń medycznych do [...] i [...]. Transakcje zostały udokumentowane fakturami VAT i opodatkowane stawką 7%. Zgodnie z umową sprzedaży Wnioskodawczyni zobowiązała się do zapłaty ceny w [...] ratach. Wartość początkowa każdego z urządzeń wraz z doliczonym podatkiem VAT przekraczała 15.000 PLN.

Wnioskodawczyni nie skorzystała z prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur zakupowych ze względu na fakt, iż sprzęt miał służyć wyłącznie czynnościom w zakresie ochrony zdrowia zwolnionym z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 ze zm.). Początkowo Spółka uwzględniła urządzenia w ewidencji środków trwałych i rozpoczęła dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Następnie w [...] tego samego roku postanowiła odsprzedać urządzenia innemu podmiotowi, aby w przyszłości zrealizować transakcję leasingu zwrotnego. W związku z planowaną sprzedażą nastąpiła zmiana ich przeznaczenia ze środków trwałych na towary handlowe. Dlatego wnioskodawczyni potraktowała tą sprzedaż jako opodatkowaną VAT i naliczyła podatek należny stosując stawkę 7% VAT. Następnie podmiot, któremu sprzedano Urządzenia zawarł ze Spółką umowę leasingu opodatkowując transakcję stawką VAT 7%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00