Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 stycznia 2011 r., sygn. III SA/Wa 1278/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi R. D. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

R. D. - zwany dalej "Skarżącym", złożył w dniu 13 października 2009 r. do Ministra Finansów - organu upoważnionego Dyrektora Izby Skarbowej w W. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu.

We wniosku przedstawiając zdarzenie przyszłe Skarżący wskazał, że w dniu [...] lutego 2008 r., na podstawie aktu notarialnego rep. nr [...], nabył wraz z żoną (współwłasność łączna) niezabudowaną nieruchomość gruntową o powierzchni 1,1564 ha, oznaczoną w ewidencji jako grunt rolny. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy P. była to działka położona w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem zabudowy usługowej. Wyjaśnił, iż jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i czynnym podatnikiem podatku VAT. Żona Skarżącego nie prowadzi działalności gospodarczej. Na wniosek Skarżącego wójt gminy P. zatwierdził, na podstawie decyzji z dnia [...] listopada 2008 r. podział posiadanej przez nieruchomości na 11 mniejszych działek. Trzy z posiadanych działek zostały przeznaczone pod budowę dróg. Skarżący wskazał, iż buduje na przedmiotowych ośmiu działkach budowle tj. mające trwały charakter ogrodzenie siatkowe. Podkreślił, że słupki ogrodzeniowe posadowione są na mocnych i trwałych fundamentach o głębokości ok. 50 cm. Do konstrukcji ogrodzenia używane są ocynkowane słupki o średnicy ok. o 48 mm, wysokości ok. 1,5 m. Do tak przygotowanego szkieletu ogrodzenia zostaje przymocowana siatka, przeważnie ocynkowana lub ocynkowana i powlekana. Ogrodzenie ma charakter trwały, nie można go przenieść bez unicestwienia fundamentu, na którym jest posadowione. Ogrodzenie jest budowlą na stałe połączoną z gruntem na którym jest wznoszone. Zdaniem Skarżącego budowle te są niezbędne ze względu na konieczność odgrodzenia działek m.in. od działek znajdujących się w sąsiedztwie, uniemożliwiających eksploatację działek zgodnie z ich dotychczasowym charakterem. Na niektórych sąsiednich działkach są prowadzone regularne uprawy, co powoduje często samoistne wysiewanie się różnych roślin na działkach Skarżącego, który wolałby tego uniknąć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00