Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. III SA/Po 433/11

 

Dnia 14 lipca 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Szymon Widłak ( spr.) Sędziowie WSA Barbara Koś WSA Mirella Ławniczak Protokolant: stażysta Anna Zys - Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2011 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki A w Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 18 sierpnia 2010r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

W dniu 7 czerwca 2010 r. spółka A złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodów osobowych, tj. interpretacji przepisu art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626), powoływanej dalej jako: u.p.a.

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, tj. sytuację, w której wnioskująca spółka w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej nabywa prawo do rozporządzania jak właściciel samochodami osobowymi, w odniesieniu do których dokonano wcześniej czasowej rejestracji, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (rejestracja taka dokonywana jest bądź przez podmiot dokonujący dostawy na rzecz spółki, bądź przez samą spółkę). Następnie samochody te są przedmiotem dokonywanych przez spółkę wewnątrzwspólnotowych dostaw, z tytułu których zamierza ubiegać się o zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju.

W związku z powyższym wnioskodawczyni zadała następujące pytanie: czy w przypadku nabycia przez wnioskującą spółkę prawa do rozporządzania samochodami osobowymi jak właściciel i dokonania wewnątrzwspólnotowych dostaw tych samochodów, spółce będzie przysługiwało na podstawie art. 107 ust. 1 u.p.a. prawo do zwrotu akcyzy od tych samochodów, niezależnie od okoliczności, że transakcja wewnątrzwspólnotowej dostawy dotyczy samochodów czasowo zarejestrowanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, na terytorium kraju?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00