Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 31 sierpnia 2011 r., sygn. III SA/Po 486/11

 

Dnia 31 sierpnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędziowie WSA Małgorzata Górecka WSA Beata Sokołowska ( spr.) Protokolant: stażysta Anna Zys-Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2011 roku przy udziale sprawy ze skargi s. c. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia roku nr w przedmiocie odmowy zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej o d d a l a s k a r g ę

Uzasadnienie

S.C. z siedzibą w Tychach w dniu 7 lipca 2010 r. nadała w Urzędzie Pocztowym wniosek o zwrot akcyzy od 18 samochodów osobowych marki S. z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej wraz z załącznikami m.in. dokumentami CMR.

Powyższy wniosek wpłynął do Naczelnika Urzędu Celnego w dniu 12 lipca 2010 r.

Decyzją z dnia 22 listopada 2010 r. Naczelnik Urzędu Celnego, po rozpatrzeniu powyższego wniosku Spółki, odmówił zwrotu zapłaconego na terytorium kraju podatku akcyzowego w kwocie 16.931 zł z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej powyższych samochodów osobowych.

Jako podstawę swojego rozstrzygnięcia organ podatkowy powołał art. 107 ust.1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.) - w dalszej części u.p.a., zgodnie z którym podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, przysługuje zwrot akcyzy na wniosek, złożony właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.

Organ ustalił, że Spółka dokonała dostawy wewnątrzwspólnotowej przedmiotowych samochodów osobowych w dniu 3 lipca 2009 r., a wniosek o zwrot akcyzy od samochodu osobowego (nadany w Urzędzie Pocztowym w dniu 7 lipca 2010 r.) wpłynął do Urzędu Celnego w dniu 12 lipca 2010 r. W związku z powyższym stwierdził, że stosownie do art. 107 ust. 1 u.p.a. wniosek Strony wpłynął po terminie określonym w powołanym przepisie. W konsekwencji, zdaniem organu, przedmiotowy wniosek nie spełnił warunku uprawniającego do dokonania zwrotu podatku akcyzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00