Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 października 2011 r., sygn. III SA/Wa 599/11

1) Przepis art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 200r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) jest zupełny i stanowi, że różnice kursowe powstają tylko w warunkach w tym przepisie określonych: otrzymanie kredytu w walucie obcej, spłata tego kredytu również w walucie obcej, faktyczny transfer środków pieniężnych.

2) Gdy dojdzie do przewalutowania kredytu z waluty obcej (EUR) na złotówki i w wyniku tego przeliczenia na dzień przewalutowania powstaje różnica pomiędzy kursem historycznym waluty z dnia zaciągnięcia kredytu, a kursem, jaki został zastosowany przez bank w dacie przewalutowania, to takie róznice są obojętne podatkowo.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2011 r. sprawy ze skargi J. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

I Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. J. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej "Spółka") we wniosku z 16 lipca 2010r. zwrócił się o interpretację indywidualną: "po jakim kursie należy przeliczać dla celów podatkowych różnice kursowe, jeżeli pomiędzy datą naliczania różnic kursowych (moment przewalutowanie kredytu) a datą faktycznej spłaty zobowiązania (spłata przewalutowanego kredytu) występuje różnica czasowa?"

Spółka, opisując zdarzenie przyszłe, wskazała, że prowadzi działalność w zakresie wynajmu pojazdów na rzecz osób fizycznych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Zaciągnęła kredyt w walucie obcej w celu finansowania prowadzonej działalności. Umowa kredytowa przewidywała możliwość przewalutowania kredytu w ramach tej samej umowy kredytowej. Spółka stosuje podatkową metodę rozliczania różnic kursowych. W grudniu 2009r. skorzystała z określonej w umowie możliwości i przewalutowała kredyt z EUR na PLN. Na dzień przewalutowania powstały różnice kursowe między kursem historycznym waluty z dnia zaciągnięcia kredytu, a kursem, jaki zastosował Bank w dacie przewalutowania. Różnic tych nie zrealizowano, gdyż transakcja nie stanowiła spłaty kredytu, lecz zmianę waluty (nie doszło do fizycznej spłaty zadłużenia w walucie i zaciągnięcia nowego zobowiązania w PLN, lecz do zamiany ujemnego salda na rachunku walutowym na saldo w rachunku złotówkowym po kursie ustalonym przez bank). Różnice kursowe zrealizowano w 2010r., kiedy Spółka na bieżąco dokonywała spłat zadłużenia w złotówkach, a w maju 2010r. spłacono całość kredytu, zaciągając kolejny kredyt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00