Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. II SA/Ol 819/11

 

Dnia 19 kwietnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędzia WSA Hanna Raszkowska Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2012 roku sprawy ze skargi E. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie opłaty planistycznej 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt administracyjnych wynika, że decyzją Nr "[...]" z dnia 24 marca 2011r. Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta, na podstawie art. 36 ust. 4 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm., określanej też w skrócie: u.z.p) ustalił od E. P. i J. O., na rzecz gminy O., jednorazową opłatę w wysokości 22.068,00 zł, tj. po 11.034,00 zł stosownie do posiadanych udziałów, z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego O., przyjętego uchwałą Rady Miasta "[...]"), na skutek zbycia przez nich nieruchomości gruntowej oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr "[...]" o pow. 755 m2, położonej w obrębie "[...]" miasta O., która w dniu wejścia w życie przedmiotowego planu stanowiła działkę nr "[...]" o powierzchni całkowitej 0,7856 ha.

W uzasadnieniu organ przytoczył treść art. 36 ust. 4 u.z.p i podniósł, iż

w następstwie sprzedaży aktem notarialnym "[...]" z dnia 16 stycznia 2008r.działki nr "[...]" obręb "[...]" m. O. (powstałej w wyniku podziału działki nr "[...]"), pismem z dnia 9 lipca 2009r. Pan O., a pismem z dnia 28 kwietnia 2010r. Pani P., zostali powiadomieni o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie ustalenia na przedmiotowy teren opłaty planistycznej. Wskazano, że do dnia 31 grudnia 2002r. przyszła działka nr "[...]" znajdowała się obszarze objętym uproszczonym planem zagospodarowania przestrzennego "[...]", uchwalonym przez Radę Miejską w dniu 30 listopada 1994r. (Nr "[...]"), który utracił ważność z dniem 31 grudnia 2002r. Zgodnie z tym aktem teren ten oznaczony był symbolem "ZN" - tereny zieleni izolacyjnej. W dniu 12 sierpnia 2005r. wszedł w życie powołany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego O., w którym powierzchnia przyszłej działki nr "[...]" została określona zapisem ,,103MNj" - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej i objęta w tym zakresie 30% stawką opłaty planistycznej. Organ podał, że zachodni fragment przyszłej działki nr "[...]" o pow. ok. 133m2 określono zapisem ,,108(ZP)+US" - projektowane tereny rekreacyjne lub sportowe, zakaz zabudowy, który objęto 0% stawką opłaty planistycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00