Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 3094/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi A. spółka jawna z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. spółka jawna z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 23 maja 2012 r. A. Spółka Jawna z siedzibą w W., dalej jako "Skarżąca" wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty odliczonego w pełnej wysokości podatku naliczonego od samochodu osobowego będącego pojazdem demonstracyjnym, który przed upływem 12 miesięcy zostanie odstawiony na parking i nie używany do żadnych jazd.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Skarżąca prowadzi działalność m.in. w zakresie detalicznej sprzedaży samochodów, części samochodowych, usług serwisowych oraz najmu samochodów zastępczych. Spółka nabywa samochody osobowe, które mają służyć wyłącznie celom zarobkowego najmu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Z tytułu najmu wystawiane są faktury VAT, a płatności z tego tytułu dokonywane są przez najemców lub Towarzystwo Ubezpieczeń likwidujące szkodę. Umowy najmu zawierane są z reguły na okres naprawy pojazdu w serwisie Spółki i trwają po kilka dni. Pojazdy te jednakże są dostępne dla każdego klienta bez względu na fakt czy naprawia on u Spółki swoje auto czy też nie, a okres najmu nie jest niczym ograniczony. Spółka zakłada, że część tych aut po 6 miesięcznym okresie najmu może być przeznaczona na różne cele prowadzonej przez nią działalności gospodarczej w tym jako samochody służbowe. Istnieje także możliwość, iż ze względu na dobrą ofertę od klienta podmiot będzie chciał dokonać sprzedaży takiego auta przed upływem półrocznego okresu najmu. Spółka posiada też auta demonstracyjne będące towarem służące do jazd testowych (zgodnie z umową dealerską). W przypadku tych aut może wystąpić sytuacja, że auta te nie zostaną sprzedane przed upływem 12 miesięcy. Wtedy też Spółka zrezygnuje z używania tych aut (auta zostają odstawione na parking i nie są już używane do jazd demonstracyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00