Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 maja 2013 r., sygn. I SA/Wr 125/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2013 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A. sp. z o.o. w P. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 12 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych: I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna działającego z upoważnienia Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] dotycząca przepisów ustawy z dn. 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: u.p.d.o.p. lub ustawa u.p.d.o.p.) - wydana na wniosek "A" sp. z o.o. w P. (dalej: skarżąca, wnioskodawca, strona, spółka). Interpretacja wydana została po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu z dnia 12 kwietnia 2012r. sygn. akt I SA/Wr 107/12, mocą którego Sąd uchylił interpretację z dnia [...] . nr [...], z uwagi na naruszenie art. 14b § 2 w związku z art. 14c §1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: O.p.).

W dniu 7 lipca 2011 r. spółka złożyła wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego (w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych). Strona wskazała, że należy do największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Wytwarza również sprzęt stosowany w systemach przeładunkowych, zespołach transportowych, skalnictwie. Jest także producentem odlewów staliwnych i żeliwnych. Od wielu lat jest głównym dostawcą maszyn i urządzeń górniczych dla kopalń i zakładów Grupy "B" S.A. oraz do innych zakładów górniczych w Polsce. Prowadzi także sprzedaż dla klientów zagranicznych: Rosja, Kazachstan i Niemcy. W ramach prowadzonej działalności Zarząd spółki, a także ewentualnie inne wyznaczone osoby uczestniczą w licznych spotkaniach służbowych z kontrahentami lub potencjalnymi kontrahentami spółki, organizowanych w siedzibie spółki, jak i poza nią. Przedmiotem ww. spotkań są kwestie biznesowe, w tym przykładowo omawianie zasad współpracy z kontrahentami, warunków sprzedaży, warunków zakupu, prezentacja oferty handlowej spółki, negocjacje umowne itp. Spółka przekazuje obecnym bądź potencjalnym kontrahentom drobne, zwyczajowo przyjęte prezenty, jak przykładowo długopisy, kalendarze, komplety do kawy, breloki do kluczy, etui, jedwabne krawaty ze spinkami, MP4, multinarzędzia, latarki z kompletem narzędzi, pendrive, portfele, ramki cyfrowe, stacje pogodowe, zegary ścienne, kubki termiczne i inne gadżety. Powyższe prezenty przekazywane są zarówno potencjalnym klientom (np. podczas targów), jak i dotychczasowym klientom spółki (np. w trakcie dwustronnych spotkań). Niektóre prezenty posiadają logo spółki, a inne nie, ich wartość jednostkowa jest stosunkowo niska i z pewnością nie noszą charakteru okazałości czy wystawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00