Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 czerwca 2013 r., sygn. I SA/Ol 241/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka, Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Piskozub (sprawozdawca), sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant sekretarz sądowy Monika Rząp, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 26 czerwca 2013r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Ol 241/13

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania Przedsiębiorstwa Budowlanego A. Spółka z o.o. , w upadłości likwidacyjnej, utrzymała w mocy decyzję Prezydenta Miasta E. z dnia "[...]", w sprawie określenia Spółce wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2012 rok w kwocie 15.543,00 zł.

Z akt sprawy i argumentacji decyzji odwoławczej wynika, co następuje: Postanowieniem Sądu Rejonowego w E. z dnia "[...]", sygn. akt "[...]" Przedsiębiorstwo Budowlane A. Spółka z o.o. zostało postawione w stan upadłości likwidacyjnej. Syndyk - w następstwie objęcia masy upadłości - złożył w dniu 16 sierpnia 2012 r. w imieniu Spółki deklarację korygującą w podatku od nieruchomości, wskazując, że z dniem ogłoszenia upadłości nieruchomości znajdujące się w środkach trwałych Spółki nie są związane z działalnością gospodarczą i powinny być opodatkowane według stawki jak inne nieruchomości. Korekta deklaracji stanowiła podstawę do wszczęcia przez organ podatkowy postępowania w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości.

Syndyk masy upadłości wskazał (m.in.) na znaczące różnice między sytuacją prawną przedsiębiorcy korzystającego z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a szczególną sytuacją w jakiej znajduje się podmiot w upadłości likwidacyjnej; w szczególności na status prawny majątku oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez syndyka zarządzającego spółką w upadłości likwidacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00