Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Sz 1041/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi A. S. i M. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zgłoszenia budowy oddala skargę.

Uzasadnienie

A.S. oraz M.S. w dniu 13 maja 2014 r. złożyli w Starostwie Powiatowym zgłoszenie zamiaru przystąpienia do robót budowlanych, polegających na budowie tymczasowego obiektu budowlanego - pawilonu gastronomicznego o wymiarach 6,5 m na 3,8 m na działce nr [...], położonej w miejscowości [...]. Wniosek podpisany został jedynie przez A.S.

Po analizie wniosku Starosta postanowieniem z dnia 9 czerwca 2014 r. nałożył na inwestorów obowiązek uzupełnienia zgłoszenia między innymi poprzez podpisanie wniosku - zgłoszenia przez wszystkich wnioskodawców w terminie do dnia 23 czerwca 2014 r.

W piśmie z dnia 23 czerwca 2014 r., skierowanym do Starosty A.S., reprezentowany przez pełnomocnika radcę prawnego T.B., stwierdził, że złożone zgłoszenie zawiera wszystkie składniki wymagane przepisem art. 63 § 2 i § 3 K.p.a. Natomiast brak podpisu M.S. na zgłoszeniu i na załącznikach ma taki skutek, że wyłącznie w odniesieniu do tej strony postępowania organ winien był wystosować wezwanie o uzupełnienie podpisu w trybie art. 64 § 2 K.p.a. i w zależności od tego czy braki zostałyby uzupełnione, czy też nie - jedynie ta strona objęta byłaby skutkami prawnymi dokonanego zgłoszenia lub też jej podanie pozostawione byłoby bez rozpatrzenia. A.S. wskazał ponadto, że postanowienie zostało mu doręczone po upływie 30 dni od doręczenia zgłoszenia i tym samym nie może być przeszkodą do rozpoczęcia robót budowlanych objętych zgłoszeniem.

W dniu 18 lipca 2014 r. do Starostwa Powiatowego wpłynęło pismo M.S. a, w którym oświadczył, że nie uzupełni podpisu na zgłoszeniu, wobec faktu iż wskutek upływu 30 dni od dnia doręczenia organowi zgłoszenia (podpisanego przez A.S.), organ powiatowy nie doręczył A.S. sprzeciwu w formie decyzji, ani postanowienia nakładającego obowiązek uzupełnienia przedmiotowego zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00