Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 lutego 2015 r., sygn. III SA/Gl 1620/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Anna Apollo, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant St. sekretarz sądowy Anna Wandoch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2015 r. przy udziale - sprawy ze skargi M. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] r., uzupełnionym pismem z [...] r., pełnomocnik skarżącej zwrócił się do Ministra Finansów o udzielenie, na podstawie art. 14b § 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - powołanej dalej jako O.p.) pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku kursów w zakresie psychoterapii.

We wniosku przedstawił następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność polegającą na organizowaniu i prowadzeniu kursów doszkalających w zakresie psychoterapii. Są to kursy czteroletnie oparte o standardy Towarzystwa Psychiatrycznego. Ich adresatami są osoby z wykształceniem wyższym: lekarze, psychologowie, pedagogowie, pielęgniarki, pracownicy socjalni pracujący w placówkach zajmujących się ochroną zdrowia, gdzie stosuje się psychoterapię. Kursy te są odpłatne. Pozwalają na uzyskanie przygotowania do samodzielnego, kompetentnego i zgodnego z zasadami etyki zawodowej prowadzenia psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej głównie w zakresie podejścia systemowo-ericksonowskiego. Ich program został ułożony tak aby uczestnik miał możliwość rozszerzenia swoich umiejętności psychoterapeutycznych o inne podejścia: psychodynamiczne oraz poznawczo-behawioralne. Obejmują one łącznie 1620 godzin, w tym: trening interpersonalny 60 godz., zajęcia wykładowo - warsztatowe 800 godz., w tym: teoria i praktyka psychoterapii (160 godz.), psychoterapia systemowa (60 godz.), psychoterapia ericksonowska (80 godz.), psychoterapia psychodynamiczna (40 godz.), psychoterapia poznawczo - behawioralna (40 godz.), psychoterapia pozytywna (20 godz.), praca z genogramem rodzinnym (60 godz.), psychopatologia i terapia wybranych zagadnień klinicznych człowieka dorosłego (140 godz.), psychopatologia i psychoterapia wybranych zagadnień klinicznych dzieci i młodzieży (60 godz.), uzależnienia (60 godz.), psychoterapia grupowa (40 godz.), psychoterapia rodzin (40 godz.), psychoterapia małżeństw i par (20 godz.), ocena grupowa i indywidualna 130 godz. Dodatkowo od uczestników wymagana jest: terapia własna w wymiarze 250 godz. oraz staż w ośrodku psychoterapeutycznym - spełniającym wymogi PTP 360 godz. W trakcie III i IV roku każdy z uczestników obligatoryjnie przygotowuje przynajmniej jeden opis prowadzonego przez siebie procesu psychoterapeutycznego i poddaje go regularnej ocenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00