Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 maja 2016 r., sygn. I SA/Ke 126/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2016 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek od zaległych zobowiązań pieniężnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; 2. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach na rzecz adwokata M. K. kwotę 590,40 (pięćset dziewięćdziesiąt 40/100) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w tym kwotę 110,40 (sto dziesięć 40/100) złotych tytułem podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z [...] r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy S. z [..] r. nr [...] w sprawie odmowy H. K. umorzenia odsetek od zaległych zobowiązań pieniężnych w kwocie 10.568 zł.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że niniejsze postępowanie zostało zainicjowane wnioskiem H. K. z 10 września 2013 r. o umorzenie zaległych odsetek. Uzasadniając wniosek wskazał, że jest osobą schorowaną, cierpi na kilka chorób i nie może pracować w gospodarstwie rolnym. Część gospodarstwa została wydzierżawiona innym osobo, a części wnioskodawca nie ma komu oddać

w dzierżawę. Jednocześnie podatnik podniósł, że padła krowa i wydał dużą sumę na operację, tj. kwotę 6 tys złotych.

Kolegium wskazało na art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, stanowiący podstawę rozstrzygnięcia. Jakkolwiek w powołanym przepisie ustawodawca upoważnił organy podatkowe do orzekania w ramach uznania administracyjnego, zatem organy te mogą, ale nie muszą, umorzyć zaległości podatkowej, to jednak decyzje wydane w tym trybie nie są dowolne. Postępowanie o umorzenie zaległości podatkowej jest postępowaniem, do którego zastosowanie znajdują reguły postępowania określone w dziale IV Ordynacji podatkowej dotyczącym Postępowania podatkowego (art. 120-271). Kolegium omówiło przy tym, powołując orzecznictwo sądowoadministracyjne okoliczności, które świadczyłyby o wystąpieniu przesłanek ulgi, tj. "ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00