Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 maja 2016 r., sygn. I SA/Po 2039/15

 

| | Sygn. akt I SA/Po 2039/15 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 maja 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2016 r. sprawy ze skargi Syndyka masy upadłości likwidacyjnej [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2014 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta i Gminy A. decyzją z dnia [...], nr [...], określił X. Sp. j. w upadłości likwidacyjnej w X. (w skrócie: spółka, strona lub skarżąca) wysokość należnego podatku od nieruchomości za 2014 r. w kwocie [...] zł.

W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że w dniu 16 czerwca 2014 r. Syndyk Masy Upadłości X. Sp. j. w upadłości likwidacyjnej złożył korektę deklaracji na podatek od nieruchomości na 2014 r. obowiązującą od miesiąca maja 2014 r., w której, jako przedmiot opodatkowania wykazano: grunty pozostałe o pow. [...] m2, budynki pozostałe o pow. [...] m2 oraz budowle o wartości [...] zł. Składający korektę wyjaśnił, że stan techniczny budynków znajdujących się na należących do spółki działkach o nr [...], [...] i [...], nie pozwala na ich wykorzystywanie do jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a ponadto budynki te nigdy nie miały takiego przeznaczenia.

W toku przeprowadzonego postępowania podatkowego ustalono, że spółka pozostawała i nadal pozostaje właścicielem działek o nr [...], [...] i [...] położonych w C. oraz posadowionych na nich budynków i budowli. Podkreślono, że ogłoszenie upadłości nie powoduje utraty posiadania nieruchomości tylko prawa zarządu oraz możliwości korzystania i rozporządzania mieniem. Nieruchomość wciąż pozostaje w posiadaniu przedsiębiorcy. Odwołując się do przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm. - w skrócie: "u.p.o.l."), organ I instancji zwrócił uwagę, że podatek od nieruchomości jest podatkiem typu majątkowego, a więc obowiązek podatkowy powstaje przez sam fakt posiadania nieruchomości, bez względu na to, czy przynosi ona zysk posiadaczowi, czy należy ponieść nakłady w celu jej utrzymania w stanie zdatnym do użytku. Przejściowe niewykorzystywanie przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą nieruchomości służącej do wykonywania tej działalności, nie daje podstaw do zastosowania przy wymiarze podatku od nieruchomości stawek innych niż przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę skutkuje tym, że budynek, budowla, grunt są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przeprowadzone w dniu 17 września 2014 r. oględziny nieruchomości wykazały, iż podjęcie prac remontowych i adaptacyjnych w budynkach należących do spółki pozwoli na prowadzenie w nich działalności gospodarczej. Z przedstawionego przez syndyka operatu szacunkowego nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami magazynowymi z zapleczem biurowo-socjalnym i infrastrukturą towarzyszącą, położonej w miejscowości C., sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego B. B., także wynika, że budynki położone w C. znajdują się w dobrym stanie technicznym. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy A. działki położone w C. o nr [...], [...] i [...] przeznaczone są pod istniejące i projektowane tereny o dominującej funkcji produkcyjno-usługowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00