Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. III SA/Wa 3061/16

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Sylwester Golec, sędzia WSA Beata Sobocha, Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kalinowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2016 r. sprawy ze skargi W. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2007r., 2008 r., 2009 r., 2010 r., 2011 r., 2012 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz W. L. kwotę 952 zł (słownie: dziewięćset pięćdziesiąt dwa złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. decyzją z [...] sierpnia 2013r., określił Skarżącemu W. Ł. zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za: grudzień 2007r., kwiecień i grudzień 2008r., czerwiec i październik 2009r., czerwiec, lipiec i listopad 2010r., lipiec 2011r. oraz styczeń i kwiecień 2012r., a nadto umorzył postępowanie podatkowe w podatku od towarów i usług za kwiecień 2009r. jako bezprzedmiotowe.

W uzasadnieniu Naczelnik US wskazał, że przeprowadził u Skarżącego kontrolę podatkową w zakresie ustalenia obowiązku w podatku od towarów i usług oraz prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 - 2012r. Postępowanie to zakończyło się doręczeniem protokołu kontroli. Organ włączył jako dowód w postępowaniu kontrolnym protokół z kontroli podatkowej przeprowadzonej u Skarżącego w zakresie ustalenia źródeł przychodów za lata 2007 - 2012. Postanowieniem z [...] lipca 2013r. wszczęto postępowanie podatkowe w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe.

W wyniku przeprowadzonego postępowania organ podatkowy ustalił, że Skarżący w 2007r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą "[...]" w zakresie usług związanych z uprawami rolnymi. Działalność zakończono 30 września 2007r. Ostatnią deklarację VAT-7 złożono za wrzesień 2007r. Ponadto w okresie objętym kontrolą podatkową Skarżący wielokrotnie dokonywał transakcji zakupu i sprzedaży samochodów. W latach 2007 - 2012 dokonał 42 transakcji sprzedaży samochodów lub motocykli (obrót towarami akcyzowymi). Skarżący nabywał samochody powypadkowe, które nie były sprawne technicznie i nie nadawały się do jazdy. Skarżący nabywał pojazdy w Niemczech, Anglii i w kraju. Nabywane samochody były rejestrowane przez Skarżącego w Starostwie Powiatowym w L. na jego nazwisko. W przypadku pojazdów nabytych poza terytorium kraju Skarżący otrzymywał zaświadczenie potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług VAT-25. Następnie sprzedawał pojazdy na rzecz osób fizycznych oraz firm, w tym na rzecz komisów samochodowych. Spośród 42 transakcji sprzedaży pojazdów samochodowych, 12 transakcji sprzedaży dotyczyło pojazdów użytkowanych uprzednio przez Skarżącego lub jego dzieci. Z kolei w stosunku do 16 transakcji sprzedaży pojazdów zastosowano zwolnienie z podatku od towarów i usług wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", gdyż pomiędzy datą rejestracji danego pojazdu, a datą jego sprzedaży, upłynął okres sześciu miesięcy i Skarżącemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu danego pojazdu. W stosunku do 13 transakcji sprzedaży pojazdów organ pierwszej instancji uznał, że Skarżący ma obowiązek odprowadzić należny podatek od towarów i usług przy zastosowaniu podstawowej stawki tego podatku. Za podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług przyjęto marżę, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Z kolei odnośnie podatku naliczonego w związku z brakiem jakichkolwiek dokumentów potwierdzających zakup towarów handlowych czy poniesionych kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, przyjęto wartość podatku naliczonego w wysokości 0 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00