Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 marca 2017 r., sygn. I SA/Kr 199/17

 

|Sygn. akt I SA/Kr 199/17 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 marca 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), , po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym, w dniu 24 marca 2017 r., sprawy ze skarg A.R. na postanowienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2016 r. nr [...] z dnia 21 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia części wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego bez rozpatrzenia 1. uchyla zaskarżone postanowienia oraz postanowienia je poprzedzające, 2. zasądza na rzecz skarżącego od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 914 zł (słownie: dziewięćset czternaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonymi postanowieniami z dnia 21 grudnia 2016 r. nr [...] oraz z dnia 20 grudnia 2016 r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej, działający z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów, po rozpatrzeniu zażaleń A.R., utrzymał w mocy własne postanowienia z dnia 10 października 2016 r. nr [...] oraz z dnia 7 października 2016 r. nr [...] o pozostawieniu części wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych bez rozpatrzenia.

Powyższe postanowienia zapadły w następującym stanie faktycznym.

A.R. zwrócił się z wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnych w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków związanych z wystąpieniem ze spółki komandytowej. W obydwu wnioskach sformułowano identycznie brzmiące pytanie nr 1 o treści "czy wnioskodawca stosując do otrzymanego na skutek wystąpienia majątku wyłączenie z przychodów z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy PIT powinien brać pod uwagę jedynie literalne brzmienie tych przepisów, skoro w jego ocenie spełnia warunki wyłączenia w tych przepisach zawarte, z pominięciem innych przepisów prawa podatkowego w tym Ordynacji podatkowej, innymi słowy czy wobec tego w opisanym zdarzeniu przyszłym otrzymany majątek z tytułu wystąpienia będzie wyłączony z przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem PIT, o ile tylko wnioskodawca spełni warunki z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy PIT?" W uzasadnieniu swego stanowiska wnioskodawca zaprezentował odpowiedź twierdzącą, gdyż jego zdaniem w opisanym stanie faktycznym będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego w świetle powyższych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00