Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 marca 2017 r., sygn. I SA/Ol 50/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski sędzia WSA Przemysław Krzykowski Protokolant stażysta Agnieszka Kunkel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2017 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2010 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Skarbowego określił Przedsiębiorstwu A nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za kwiecień 2014 r., w wysokości 15.223 zł.

Podstawę tego rozstrzygnięcia stanowiły ustalenia poprzedzającego je postępowania podatkowego, w świetle których Spółka do świadczonych przez siebie usług montażu mebli kuchennych, łazienkowych i we wnękach do zabudowy, stosowała obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8%. Zdaniem organu I instancji, w związku ze zmianą stanu prawnego od dnia 1 kwietnia 2011 r. z możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku VAT wyłączono roboty budowlano - montażowe. Odwołując się natomiast do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13, organ stwierdził, że wykonywane przez stronę zabudowy meblowe nie są montowane z wykorzystaniem, w sposób istotny, elementów obiektu budowlanego/lokalu, które przez konstrukcyjne połączenie komponentów i elementów obiektu budowlanego/lokalu stworzyły trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową. Strona nie dokonywała bowiem połączenia konstrukcyjnego komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego/lokalu, w efekcie którego powstałaby trwała zabudowa, spełniająca jako całość określoną funkcję użytkową, w przypadku której demontaż powodowałby uszkodzenie zabudowy oraz pomieszczenia, w którym została ona zamontowana. W związku z powyższym, zdaniem organu, strona nie mogła zastosować obniżonej stawki podatku, lecz zastosowanie znajdowała stawka podstawowa w wysokości 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00