Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 marca 2018 r., sygn. I SA/Wr 1286/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Sędziowie sędzia WSA Kamila Paszowska-Wojnar (sprawozdawca), sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk,, Protokolant starszy asystent sędziego Katarzyna Gierczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 marca 2018 r. sprawy ze skargi Fundacji "A" z siedzibą we W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług 1.uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Fundacji "A" z siedzibą we W. kwotę 597 zł ( pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1. Przedmiotem skargi jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ, organ podatkowy) z dnia [...] r. nr [...] wydane w wyniku złożenia przez Fundację "A" z/s we W. (dalej: Skarżąca) zażalenia na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku z dnia 4 maja 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

2. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej zdarzenia przyszłego, podano, że Skarżąca, korzystając z regulacji art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm., dalej: ustawa o VAT), przewidującej zwolnienie z podatku VAT do czasu osiągnięcia kwotowego limitu sprzedaży, nie została zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Celem statutowym Skarżącej jest działalność na rzecz wspierania i rozwoju edukacji, oświaty i wychowania. Realizacja celów statutowych polegać będzie m. in. na finansowaniu usług reklamowych polegających na roznoszeniu ulotek informacyjnych, marketingowych lub reklamowych w celu promocji szkół dla dorosłych prowadzonych przez inne fundacje realizujące cele statutowe zbieżne z celami statutowymi Skarżącej (dalej jako: Fundacje Szkolne), a następnie sprzedaży tych usług na rzecz Fundacji Szkolnych. Skarżąca wskazała, że wedle jej wiedzy Fundacje Szkolne nie są zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT ale nie można wykluczyć takiej rejestracji w przyszłości. Z uwagi na zbieżność celów statutowych, Skarżąca rozważa sprzedaż nabywanych usług reklamowych na rzecz Fundacji Szkolnych po cenie niższej od kosztów ich zakupu. Sprzedaż dokonywana będzie po cenie umożliwiającej zapłatę wynagrodzenia ze środków, którymi dysponują Fundacje Szkolne. Skarżąca nie będzie otrzymywać dotacji przeznaczonych na dofinansowanie sprzedaży usług reklamowych, a ewentualne darowizny i dotacje będą przeznaczane na działalność statutową Wnioskodawcy. Pomiędzy Fundacją a Fundacjami Szkolnymi oraz pomiędzy osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne nie zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym, z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym ani wynikające ze stosunku pracy. Żadna z wymienionych osób, podobnie jak sami fundatorzy obu Fundacji, nie łączy funkcji w fundacji, jaką jest Skarżąca oraz w Fundacjach Szkolnych. Skarżąca nie wyklucza współpracy z Fundacjami Szkolnymi, których fundatorem jest osoba, która pozostawała w przeszłości w związku małżeńskim z fundatorem strony Skarżącej. Stosunek małżeństwa został zakończony rozwodem. Skarżąca nie zamierza rezygnować ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, dlatego do momentu przekroczenia progu 200.000 zł sprzedaż usług reklamowych na rzecz Fundacji Szkolnych nie będzie opodatkowana VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00