Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 listopada 2018 r., sygn. I SA/Bd 679/18

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędziowie: sędzia WSA Mirella Łent (spr.) sędzia WSA Urszula Wiśniewska Protokolant: starszy sekretarz sądowy Natalia Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2018 r. sprawy ze skargi A. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidulaną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego A.W. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A. W. (wnioskodawca/skarżący) złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży działek gruntu wykorzystywanych do działalności rolniczej.

We wniosku strona przedstawiła stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, które sprecyzowała w uzupełnieniu wniosku. Wnioskodawca podał, że jest tzw. rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19) ustawy z dnia 11 marca 2004r.

o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 122, t.j. ze zm., dalej: "u.p.t.u."). Działalność rolniczą prowadzi od 1980r. Posiada gospodarstwo rolne o wielkości około 60 hektarów gruntów rolnych. Areał ten zmieniał się na skutek zakupów i sprzedaży części gruntów rolnych. Zakupu gruntów dokonywał od innych rolników i były bez podatku od towarów i usług. Na te grunty wnioskodawca otrzymywał dopłaty unijne, bo jest i była tam prowadzona działalność rolnicza. Jednocześnie wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, dla której jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W pkt 1 wnioskodawca podał, że z posiadanego areału w latach 2007/2008 (kilka decyzji Wójta) wydzielił 4 ha, które podzielił na mniejsze działki rolnicze (o różnej powierzchni). W ten sposób powstało 36 działek. Status działek (pomimo podziału na mniejsze działki rolne) wynika z tego, iż na te grunty nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, oraz nie wydano w większości dla nich (zarówno przed i jak i po podziale) decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jedna z działek została sprzedana z decyzją o warunkach zabudowy wydaną już na kupującego (obowiązującą w chwili sprzedaży działki), a druga działka będzie sprzedana z taką decyzją wydaną na wnioskodawcę (tak chciał kupujący, który jest obywatelem zagranicznym). Reszta została sprzedana, jako grunty rolne. Dwie działki

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00