Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. I SA/Gl 668/18

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Sędziowie WSA Dorota Kozłowska, Bożena Suleja-Klimczyk (spr.), Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2018 r. sprawy ze skargi A S.A. w B. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej w skrócie: "Dyrektor", "organ interpretacyjny"), działając na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm., obecnie Dz. U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.; dalej w skrócie "O.p."), stwierdził, że stanowisko A S.A. (dalej w skrócie: "wnioskodawca", "Spółka" lub "spółka przejmująca") przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy połączenie spółki akcyjnej ze spółką komandytową będzie skutkować powstaniem przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

We wniosku Spółka przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, będącą rezydentem podatkowym w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (obecnie Dz. U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm.; dalej w skrócie: "u.p.d.o.p." lub "ustawa podatkowa"). W celu uproszczenia struktury właścicielskiej w grupie kapitałowej, do której należy wnioskodawca, planowane jest, że Spółka dokona przejęcia spółki komandytowej (dalej także w skrócie: "spółka przejmowana"). Zgodnie z planem połączenia, łączenie spółek nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2017 r., poz. 1577 ze zm.; dalej: "K.s.h."), tj. poprzez przeniesienie całości majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. Spółka przejmująca nie posiada prawa do udziału w zyskach spółki komandytowej. W dniu połączenia, spółka przejmowana nie będzie podatnikiem podatku dochodowego. Tym samym planowane jest połączenie spółki posiadającej status podatnika podatku dochodowego oraz spółki nie posiadającej takiego statusu. W wyniku połączenia zakończy się byt prawny spółki przejmowanej, a wnioskodawca nadal będzie podatnikiem podatku dochodowego. W zamian za przeniesienie całości majątku spółki komandytowej spółka przejmująca wyda akcje wspólnikom tej spółki. W związku z połączeniem majątek spółki przejmowanej zostanie odniesiony w całości na kapitał zakładowy spółki przejmującej bądź w części na kapitał zakładowy i w części na kapitał zapasowy spółki przejmującej. Spółka przejmująca wyda wspólnikom akcje o wartości odpowiadającej wartości majątku spółki przejmowanej, w odpowiednich częściach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00