Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 listopada 2018 r., sygn. I SA/Kr 927/18

Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz (spr.) WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 listopada 2018 r. sprawy ze skargi R. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania - skargę oddala -

Uzasadnienie

R. M. (dalej: Strona, Skarżąca) wnioskiem z dnia 14 marca 2018 r. zwróciła się do Wójta Gminy L. (dalej: Wójt, organ I instancji) o zwrot płaconego podatku od nieruchomości dotyczącego działki nr [...] obręb T. od 1974 r., to jest od momentu wpisania tej działki do ewidencji jak własności Strony, do roku zwolnienia Skarżącej z tej opłaty (droga). Podniosła, że nie może określić jednoznacznie wielkości zapłaconego podatku, gdyż do chwili przekazania pozostałych nieruchomości synowi (2003 r.), płaciła łączny podatek za całość posiadanych nieruchomości. Wskazała, że Starostwo w M. w 2017 r. ustalając ostateczną granicę ww. działki uznało, że Skarżąca nie jest jej właścicielką.

Wójt postanowieniem z dnia 28 marca 2018 r. nr [...] odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Wójt wskazał przepisy art. 165a § 1 pkt 2 w zw. art. 216 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.; dalej: O.p.).

W uzasadnieniu postanowienia Wójt powołując się na przepis art. 80 O.p. wskazał, że prawo do zwrotu nadpłaty wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Stosownie natomiast do postanowień art. 79 § 2 O.p. prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty oraz wniosku o zwrot nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W związku z powyższym organ I instancji stwierdził, iż nie jest możliwe rozpatrzenie merytoryczne podania w sprawie stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku od nieruchomości od roku 1974 do roku 2012.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00