Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. III SA/Wa 67/18

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia del. SO Agnieszka Baran (sprawozdawca), sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant referent stażysta Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2018 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 października 2017 r. nr 0114-KDIP2-3.4010.201.2017.1.MS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

[...] sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca) 3 sierpnia 2017 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy kosztem uzyskania przychodu w przypadku przyszłego odpłatnego zbycia akcji spółki notowanej będzie dla wnioskodawcy wartość emisyjna akcji spółki notowanej (odniesiona zarówno na kapitał zakładowy, jak i na kapitał zapasowy wnioskodawcy), odpowiadająca wartości rynkowej akcji spółki notowanej, określonej uprzednio dla celów aportu w umowie spółki wnioskodawcy lub w innym odpowiednim dokumencie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Skarżąca jest osobą prawną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy CIT. Rozważane jest przeniesienie na jej rzecz przez fundusz inwestycyjny zamknięty prawa polskiego (dalej: FIZ) oraz przez spółkę kapitałową prawa polskiego (dalej: spółka), w której FIZ jest jedynym udziałowcem, własności akcji spółki kapitałowej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Polsce (dalej: spółka notowana). Przeniesienie własności akcji spółki notowanej na rzecz skarżącej nastąpi w drodze wkładu niepieniężnego

tj. FIZ i spółka wniosą do skarżącej aport w postaci akcji spółki notowanej, przy czym możliwe jest, że część wartości rynkowej akcji spółki notowanej, określonej dla celów aportu, zostanie alokowana na kapitał zapasowy skarżącej. W takim wypadku łączna wartość nominalna udziałów własnych skarżącej, które zostaną objęte przez FIZ i spółkę, będzie niższa od wartości rynkowej wnoszonych aportem akcji, zaś tzw. agio, jakie z tego tytułu powstanie (tj. nadwyżka wartości przedmiotu aportu ponad wartość nominalną wydanych udziałów wnioskodawcy) zostanie odniesiona na kapitał zapasowy. Suma wartości nominalnej udziałów skarżącej wydanych FIZ i spółce w zamian za aport oraz kwoty przekazanej na kapitał zapasowy skarżącej będzie równa wartości rynkowej wnoszonych akcji, określonej dla celów aportu. Jako że skarżąca nie posiada akcji spółki notowanej, uprawniających do bezwzględnej większości praw głosu w spółce notowanej, ani w wyniku aportu nie uzyska bezwzględnej większości praw głosu w spółce notowanej, transakcja nie będzie stanowić tzw. wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy CIT. W konsekwencji, po stronie spółki powstanie przychód w wysokości określonej w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, tj. w wysokości wartości rynkowej akcji spółki notowanej, określonej dla celów aportu, niezależnie od tego, czy część wartości wnoszonych aportem akcji zostanie odniesiona na kapitał zapasowy skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00