Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. I SA/Kr 1205/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Wiesław Kuśnierz Sędziowie: WSA Waldemar Michaldo (spr.) WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: Specjalista Małgorzata Kruszec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi E. J. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych skargę oddala

Uzasadnienie

W dniu 2 lipca 2018 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek E. J. (zwanego dalej także wnioskodawcą lub skarżącym) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2002 r. wnioskodawca nabył na wyłączną własność nieruchomość (kamienicę) położoną w K. przy ulicy [...], która w całości ma przeznaczenie mieszkalne. Wnioskodawca nigdy nie składał wniosków do żadnych organów o zmianę sposobu jej użytkowania. Nieruchomość nie posiada wyodrębnionych samodzielnych lokali, a po nabyciu została ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonej przez wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie nieruchomości własnych i dzierżawionych, kod PKD 68.20.Z. Nieruchomość w przeważającej części była wynajmowana na cele mieszkalne, a jedynie 20% lokali umiejscowionych na parterze była wynajmowana innym podmiotom gospodarczym, które prowadziły tam działalność gospodarczą i wnioskodawca wystawiał za wynajem faktury VAT. Przez 16 lat posiadania nieruchomości wnioskodawca dokonywał nakładów finansowych o charakterze zarówno remontowym, jak i inwestycyjnym. Poniesione nakłady inwestycyjne przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości. Od poniesionych nakładów inwestycyjnych wnioskodawca odliczał podatek VAT w części dotyczących lokali zajętych na prowadzoną działalność gospodarczą prowadzoną przez inne podmioty. W 2013 r. wnioskodawca wynajął Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością cały budynek z przeznaczeniem na działalność polegającą na prowadzeniu hotelu. Działalność hotelowa w nieruchomości jest prowadzona do dnia złożenia wniosku. Spółce co miesiąc wnioskodawca wystawia faktury VAT z podatkiem według stawki 23% za wynajem całej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00