Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 3 lipca 2019 r., sygn. III SA/Łd 572/16

Podatek akcyzowy

 

Dnia 3 lipca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Furmanek Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Blanka Kuźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lipca 2019 roku sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w O. na interpretację podatkową Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając z upoważnienia Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. przedstawione we wniosku z 9 grudnia 2015 r., uzupełnionym pismem z 29 lutego 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie mineralogicznym, jest nieprawidłowe.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka "A" przedstawiając zdarzenie przyszłe podniosła, że zużywa na potrzeby własne znaczne ilości energii elektrycznej. Skarżąca zamierza rozpocząć działalność w zakresie hurtowego obrotu energią elektryczną na B S.A. i segmentu kontraktowego (OTC), w którym obrotu energią elektryczną dokonuje się w formie kontraktów bilateralnych zawieranych bezpośrednio pomiędzy uczestnikami rynku.

W związku z powyższym planuje uzyskanie koncesji na obrót energią elektryczną oraz w dalszej kolejności rejestrację dla celów akcyzy. Rejestracja dla potrzeb akcyzy zostanie dokonana z uwagi na rozpoczęcie wykonywania czynności opodatkowanych akcyzą, tj. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję. W ramach prowadzonej na terytorium kraju działalności gospodarczej spółka produkuje: szklane płytki i dekoracje zaklasyfikowane do grupowania PKWiU (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) 23.11: "Szkło płaskie" oraz do grupowania PKWiU 23.12: "Szkło płaskie, profilowane i poddane dalszej obróbce"; ceramiczne płytki i dekoracje zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 23.31: "Płytki ceramiczne i płyty chodnikowe ceramiczne". Zgodnie z zasadami metodycznymi określonymi w PKD z 2007 r. (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz. U. Nr 251, poz. 1885 ze zm.) działalność produkcyjna spółki mieści się: w zakresie produkcji szklanych płytek i dekoracji w grupowaniu PKD z 2007 r. 23.11.Z: "Produkcja szkła płaskiego" oraz w grupowaniu PKD z 2007 r. 23.12.Z: "Kształtowanie oraz obróbka szklą płaskiego"; w zakresie produkcji ceramicznych płytek i dekoracji w grupowaniu PKD z 2007 r. 23.31.Z: "Produkcja ceramicznych kafli i płytek". W myśl obowiązującego do 31 grudnia 2007 r. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz. 289 ze zm.), zwanego dalej PKD z 2004 r., działalność spółki powinna zostać zaklasyfikowana: w zakresie produkcji szklanych płytek i dekoracji w grupowaniu PKD z 2004 r. 26.11.Z: "Produkcja szkła płaskiego" oraz w grupowaniu PKD z 2004 r. 26.12.Z: "Produkcja szkła płaskiego obrobionego i wyrobów ze szkła płaskiego"; w zakresie produkcji ceramicznych płytek i dekoracji w grupowaniu PKD z 2004 r. 26.30.Z: "Produkcja płytek ceramicznych".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00