Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. I SA/Gl 633/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury (spr.), Sędziowie WSA Dorota Kozłowska, Anna Tyszkiewicz-Ziętek, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 listopada 2020 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (dalej: organ drugiej instancji, organ odwoławczy) z dnia [...] r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. (dalej także: organ pierwszej instancji) z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia M.G. (dalej także: skarżący, strona) nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. Postępowanie przed organami administracji.

2.1. Z akt sprawy wynika, że decyzją z dnia [...]r. organ pierwszej instancji, działając na podstawie art. 207, art. 72 § 1 pkt 1, art. 73 § 1 pkt 1, art. 73 § 2 pkt 1, art. 75 § 2 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900, dalej: O.p.) oraz przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1509 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.f.), odmówił stronie stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie [...] zł, wynikającej ze złożonej w dniu 1 lipca 2019 r. korekty zeznania PIT-38 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2018.

Uzasadniając wniosek strona podniosła, iż w pierwotnie złożonej deklaracji nie uwzględniła jako kosztu uzyskania przychodu podatku od spadku zapłaconego w Niemczech. Kwota tego podatku to [...] euro, co po przeliczeniu wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty wynosi [...] zł. Zgodnie z art. 22 ust. 1m w zw. z art. 5a pkt 12 u.p.d.o.f., kosztami są wydatki poniesione przez spadkodawcę, co nie stoi w sprzeczności z dyspozycją art. 23 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, gdyż podatek od spadków i darowizn, o którym mowa w tym przepisie, to podatek wynikający wyłącznie z polskiego prawa podatkowego. W przeciwnym razie nie byłoby możliwe, na podstawie tej samej ustawy, naliczenie podatku od spadków i darowizn w dwóch krajach. Zdaniem strony, zapłacony w zgodzie z prawem niemieckim podatek spadkowy w Niemczech stanowi koszt uzyskania przychodu w myśl prawa polskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00