Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [5 z 966]

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 marca 2024 r., sygn. II SA/Po 823/23

Dnia 28 marca 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Asesor WSA Paweł Daniel Protokolant St. sekr. sąd. Agata Tyll-Szeligowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2024 roku sprawy ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na akt [...] Wojewódzkiego konserwatora Zabytków z dnia 18 grudnia 2019 roku nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany zaleceń pokontrolnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem niniejszej sprawy jest skarga D. sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwanej dalej "Spółką" lub "skarżącą") na akt w postaci odmowy zmiany zaleceń pokontrolnych, wydany przez [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (zwanego dalej "WKZ ") z dnia 18 grudnia 2019 r., nr [...]. Akt ten wydano po rozpoznaniu zażalenia na zalecenia pokontrolne z dnia 20 listopada 2019 r., nr [...] Zaskarżony akt zapadł w oparciu o poniżej przedstawiony stan faktyczny i prawny.

Pismem z dnia 20 listopada 2019 r., nr [...], WKZ przekazał Spółce szczegółowe zalecenia pokontrolne, wskazując, że uczynił to po przeprowadzeniu przez pracownika k. delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w P., w dniu 26 czerwca 2019 r. kontroli dworu zlokalizowanego w miejscowości R., gm. W.1, na działce nr [...], wpisanego do rejestru zabytków pod numerem [...] decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w K. z dnia 13 kwietnia 1989 r. (protokół nr [...]; [...]) i po stwierdzeniu, iż dwór ten znajduje się w bardzo złym stanie zachowania. Dwór nie posiada więźby dachowej, pokrycia dachu, stropy belkowe nad parterem zachowane są szczątkowo, ceglane sklepienia nad pomieszczeniami piwnicznymi są uszkodzone lub ich brakuje, mury obwodowe są mocno uszkodzone lub fragmentarycznie nie istnieją, mury wewnętrzne na poziomie kondygnacji piwnicznej i parteru są mocno uszkodzone lub nie istnieją, znacząco zniszczone są schody zewnętrzne przed wejściem głównym w elewacji frontowej (zachodniej), nie istnieją opierzenia blacharskie murów, rynny i rury spustowe, stolarka drzwiowa i okienna zachowana jest zaledwie szczątkowo, w licach elewacji cegła jest w wielu miejscach uszkodzona, tynki w znaczących partiach nie istnieją, występują braki w detalu architektonicznym, wewnątrz i na zewnątrz dwór zarośnięty jest samosiewami drzew i krzewów, a nadto zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz dworu znajdują się gruzy, co w całości stanowi istotne zagrożenie zniszczenia zabytkowego obiektu. WKZ wskazał, iż:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00