Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [69 z 518]

Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.241.2024.2.JS

Określenie czy działalność polegająca na tworzeniu systemów informatycznych, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy, czy opisana we wniosku działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową. Wniosek uzupełnił Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 maja 2024 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647) - dalej ustawa o „PIT”.

Do dochodów uzyskiwanych z opisanej niżej działalności gospodarczej przyjął Pan opodatkowanie tzw. metodą liniową, o której mowa art. 30c ustawy o PIT, z wyjątkiem 2022 r. oraz 2023 r., w którym wybrał opodatkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540). Na roku 2024 r. wybrał Pan opodatkowanie w podatku dochodowym od osób fizycznych w formie podatku liniowego.

Działalność Pana polega na świadczeniu podmiotom trzecim usług programistycznych, polegających na tworzeniu systemów informatycznych w roli tzw. Analityka Systemowo-Biznesowego, w zgodzie z powszechnie stosowanymi i dobrymi praktykami programistycznymi oraz wymaganiami kontrahentów. W związku z wykonywanymi pracami, dokonuje Pan następujących czynności:

badanie możliwości wdrożenia rozwiązań programistycznych zastępujących nieinformatyczne rozwiązania biznesowe;

opracowanie koncepcji i uczestniczenie w rozwoju już istniejących rozwiązań programistycznych;

weryfikacja wydajności możliwości systemowych w przypadku już istniejącego systemu podlegającego projektowanemu rozszerzeniu;

definiowanie ryzyk i benefitów stanowiących uzasadnienie biznesowe wprowadzonych rozwiązań;

testowanie systemów informatycznych.

Całość Pana działań jest podzielona na etapy, które zgodnie z oczekiwaniami klienta mogą ulec modyfikacji. Schemat Pana pracy przebiega w następujący sposób:

1)planowanie, analiza i projektowanie systemu informatycznego - (...);

2)prace eksperymentalne, badanie teorii i hipotez programistycznych - (...);

3)praca nad wytworzeniem systemu informatycznego i jego implementacja - (...);

4)integracja systemu informatycznego z innymi systemami oraz wsparcie wdrożenia aktualizacji systemu - (...).

W związku z wykonywaniem zadań wedle ustalonego harmonogramu na wyróżnienie zasługują następujące czynności:

1)zbieranie wymagań, analiza dokumentacji, definiowanie procesów, przeprowadzanie konsultacji z interesariuszami biznesowymi oraz tworzenie dokumentacji opisującej wymagania zaaprobowane przez klienta będące zbiorem wymagań w oparciu, o które następnie wytwarzany jest docelowy system informatyczny;

2)obsługa zagadnień technologicznych zgłaszanych przez osoby piszące kod źródłowy, rozumiane jako interpretacja, czy doprecyzowanie wymagań kontrahentów oraz wsparcie merytoryczne przy testowaniu wytwarzanego systemu informatycznego;

3)tworzenie dokumentacji technicznej i projektowej.

W celu wykonywania ww. czynności korzysta Pan z następujących programów komputerowych:

(...)

Dodatkowo program pozwala na generowanie dokumentacji oraz raportów związanych z edycją programu komputerowego:

(...)

Co do zasady każdy z ww. programów pełni inną funkcję. Różnorodność programów, na których Pan bazuje sprawia, iż jest Pan w stanie uzyskać efekt prac zgodny z oczekiwaniami klienta. Wielość problemów oraz oczekiwań klientów sprawia, iż już na gruncie planowania prac musi Pan dobrać odpowiednie narzędzia programistyczne. Każdy z programów, którym Pan się posługuje ma na odmienne zadanie do wykonania. Dobór właściwych narzędzi informatycznych jest w znacznej mierze uzależniony od charakteru oraz przeznaczenia tworzonego systemu informatycznego jak i oczekiwań klienta.

W Pana ocenie, jego praca będzie posiadała przymiot innowacyjności oraz oryginalności. Pana działania polegają na wprowadzaniu nowych rozwiązań poprzez aktualizacje systemowe. Wspomniane aktualizacje mają szeroki wpływ na systemy informatyczne poprzez:

zwiększających efektywność jednostki używającej danego narzędzia;

dostosowywanie system do nowo powstających wymagań prawnych i rynkowych.

Ponadto Pan:

łączy części już istniejących systemów informatycznych w jedną całość;

wydziela części systemów informatycznych jakie mają działać niezależnie od już istniejącego rozwiązania;

dokonuje integracji z systemami zewnętrznymi.

Jest Pan podmiotem aktywnie uczestniczącym w tworzeniu systemu informatycznego od opracowywania koncepcji, wsparcia i weryfikacji wdrożenia oraz wsparciu powdrożeniowym. Zbiera Pan informacje oraz wymagania klienta wobec systemu informatycznego zgodnie z uprzednio uzgodnionym schematem, a następnie na podstawie zebranych wytycznych przygotowuje on projekt systemu informatycznego. Projekt jest zbiorem ustaleń oraz wytycznych jakie mają zostać wprowadzone przez konkretnych członków zespołu. Na każdym etapie prac ma Pan możliwość weryfikacji postępów oraz zmian wprowadzonych do systemu informatycznego. Dodatkowo tworzy Pan w porozumieniu z klientem scenariusze testowe oraz kryteria akceptacyjne zatwierdzenia wymagań a także aktywnie uczestniczy w fazie testów systemu informatycznego. W fazie testów weryfikuje Pan, czy system informatyczny posiada funkcje zgodne z oczekiwaniami klienta. W sytuacji spostrzeżenia błędów wskazuje on element wymagający ponownej weryfikacji lub zmiany.

Metody działania oraz Pana schemat postępowania jest w znacznej mierze uwarunkowany stanem digitalizacji rozwiązań biznesowych Klienta. Część Klientów posiada już funkcjonujące systemy informatyczne, które wymagają zmiany, ulepszenia lub dostosowania ich do nowych wyzwań biznesowych, gdzie inni Klienci nie posiadają żadnych funkcjonujących systemów informatycznych i konieczne jest stworzenie takiego systemu informatycznego, który sprosta wymaganiom biznesowym Klienta. Wprowadzenie nowego systemu informatycznego jest zazwyczaj stosowane w przypadku, gdy Klient korzysta z papierowego obrotu dokumentów lub niewyspecjalizowanych systemów informatycznych jak np.: (...).

Oryginalność „nowego systemu informatycznego” polega na tym, iż pierwotna wersja systemu informatycznego nabywa nowe cechy, w które ten nie był uprzednio wyposażony. W efekcie produkt finalny w postaci systemu informatycznego różni się od pierwotnej wersji tym, iż posiada on nowe funkcje, których ten wcześniej nie posiadał.

W celu zaimplementowania zmian do systemów informatycznych tworzonych przez Pana niezbędna jest uprzednia skrupulatna weryfikacja technicznych możliwości pierwotnego rozwiązania uzasadniająca wartość nowego wdrożenia poprzez:

analizę dokumentacji i samego systemu jeżeli taki już istnieje;

statystyczną weryfikację danych systemowych lub ankietowania pracowników oraz klientów docelowych rozumiana jako pozyskanie i interpretacja wymagań biznesowych w celu modelowania stanu obecnego i nowej koncepcji wdrożeniowej;

projektowanie i sugerowanie rozwiązań zmieniających procesy technologiczne uwzględniających główną potrzebę biznesową oraz scenariusze alternatywne w postaci diagramów przebiegu procesu oraz makiet systemowych po uprzedniej weryfikacji wykonalności w kodzie źródłowym jak i na podstawie obserwacji rynku oraz nowych trendów, każdorazowo w cyklach eksperymentalnych prezentuje klientowi w celu weryfikacji kompatybilności z zawartymi wymaganiami.

Jak zostało to zasygnalizowane w ramach wykonywanych prac, bazuje Pan na wiedzy z zakresu m.in.: matematyki, informatyki, ekonomiki czy analityki. Dzięki znajomości tych dziedzin nauki, jest Pan w stanie zrozumieć działanie kodu źródłowego oraz projektować koncepcje systemu informatycznego. W tym miejscu należy nadmienić, iż ukończył Pan zarówno studia jak i szereg kursów związanych z zarządzaniem systemami informatycznymi. Dlatego też oprócz umiejętności praktycznych, posiada Pan również wiedzę teoretyczną z zakresu analityki systemowo-biznesowej.

Wówczas posługuje się Pan i rozwija w drodze własnych doświadczeń lub testów, umiejętności oraz zasoby wiedzy dotyczące nauk podstawowych (matematyka, statystyka) jaki stosowanych (informatyka, ekonomika), w tym w zakresie narzędzi informatycznych, bądź oprogramowania. Przy czym, każdy proces tworzenia systemu informatycznego, w którym Pan uczestniczy wymaga indywidualnego podejścia do potrzeb kontrahenta oraz podobnych okoliczności projektu, w szczególności właściwego doboru zasobów wiedzy, narzędzi czy technologii. Indywidualne podejście do wykonywanych prac nie koliduje z harmonogramem prac. Schemat działania jest z zasady zbieżny w każdym przypadku, jednakże ze względu na różne oczekiwania klientów wobec finalnego produktu konieczne jest każdorazowe dostosowanie schematu działań pod oczekiwania klienta.

Usługi programistyczne świadczone przez Pana stanowią nieodzowny element procesu wytwarzania systemu informatycznego i są ściśle ukierunkowane na jego projektowanie. Zgodnie z informacją o nadaniu symbolu klasyfikacyjnego Głównego Urzędu Statystycznego o numerze (...) działalność Pana została sklasyfikowana pod kodem 62.01.1 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych. W wyniku świadczenia tych usług powstają utwory w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509) - dalej „u.p.a.p.p.”, wyrażające system informatyczny, rozumiane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów, pod postacią dokumentacji zawierającej szkic techniczny systemu informatycznego, w tym jego specyfikację funkcjonalną, która następnie jest bezpośrednio wykorzystywana do napisania kodu źródłowego systemu informatycznego przez innych specjalistów.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z 15 lipca 2019 r. Ministerstwa Finansów dotyczącego preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX: pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs, a także tezami znajdującymi się w doktrynie naukowej, jak i w orzecznictwie, stanowiącymi, że: materiały są traktowane jako jeden ze sposobów wyrażenia programu komputerowego, pod warunkiem że są szczegółowe w stopniu umożliwiającym postępującemu rutynowo programiście „zakodować” je do postaci kodu źródłowego bądź przeprowadzić tę operację za pomocą odpowiedniego oprogramowania (A. Michalak red., Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 - art. 74); nie ma natomiast znaczenia, jaki kształt bądź formułę przybiorą w konkretnym przypadku przygotowawcze materiały projektowe, przykładowo mogą być to odręczne notatki, wydruk, dokumentacja techniczna, wytwórcza bądź użytkowa (wyr. SA w Łodzi z 4 lutego 2010 r., I ACa 912/09, niepubl.; wyr. SA w Łodzi z 27 lutego 2013 r., I ACa 1157/12).

Wobec tego, mając na względzie szeroką definicję programu komputerowego, twierdzi Pan, że każdy ze wskazanych efektów m.in.: prac w postaci stworzenia systemu informatycznego stanowi utwór i jest objęty ochroną w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Opisane usługi programistyczne realizowane są przez Pana w sposób charakterystyczny dla prac o tym charakterze. Metodyka sprowadza się do wyznaczenia celu, planowania sposobu jego osiągnięcia, doboru odpowiednich rozwiązań, narzędzi i technologii, a także szczegółowego zaplanowania harmonogramu.

Pracując nad danym systemem informatycznym, nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących systemów informatycznych w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach działalności zdobywa Pan, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu systemów informatycznych w celu optymalizacji i dalszego rozwijania współstworzonych przez niego systemów i aplikacji. Współwytwarzane przez Pana systemy informatyczne opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. tworzenie dokumentacji projektowej oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia systemu informatycznego, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie.

Świadczy Pan przedmiotowe usługi na podstawie pisemnie zawieranych umów cywilnoprawnych, stosownie do których przenosi na kontrahentów autorskie prawa majątkowe na określonych polach eksploatacji.

Z tytułu świadczenia usług, otrzymuje Pan wynagrodzenie obejmujące przekazanie autorskich praw majątkowych do systemów informatycznych i innych utworów, na przyjętych przez strony zasadach rozliczenia. Przy czym, umowy nie precyzują jaka dokładnie wartość odpowiada honorarium prawno-autorskiemu. Na dokumencie księgowym w postaci faktury, którą wystawia Pan Kontrahentowi widnieje jedna pozycja odpowiadająca sformułowaniu: „prace programistyczne”. Wynagrodzenie otrzymywane przez Pana nie uwzględnia osobnej pozycji związanej z wynagrodzeniem za przeniesienie na Kontrahenta praw autorskich do systemu informatycznego.

W celu prowadzenia opisywanej działalności, ponosi Pan następujące wydatki:

1.zakup sprzętu elektronicznego, czyli wydatki na: komputery i części do niego dedykowane;

2.opłaty za dostęp do narzędzi cyfrowych, czyli wydatki na chmury obliczeniowe, serwery, odrębne oprogramowanie;

3.opłaty za dostęp do usług telekomunikacyjnych, czyli wydatki na: abonament za dostęp do Internetu i sieci komórkowej;

4.zakup źródeł wykorzystywanej wiedzy, czyli książek, poradników, szkoleń;

5.zakup artykułów biurowych, czyli materiałów piśmienniczych, teczek, akcesoriów biurowych;

6.transport, czy leasing samochodu, koszty eksploatacyjne, usługi przewozowe (taxi, bus itd.)

Są to wydatki poniesione już przez Pana oraz takie, które w przyszłości zamierza on ponieść w celu realizacji usług objętych niniejszym wnioskiem. To czy dany wydatek zostanie faktycznie poniesiony zależy od okoliczności danego projektu. Musi Pan ponosić wydatki pod postacią zakupu sprzętu elektronicznego, który powinien być wymieniany cyklicznie, aby zapewniać najwydajniejszą i sprawną pracę nad realizowanymi projektami. Ponosi Pan również wydatki na narzędzie informatyczne niezbędne do tworzenia i przetwarzania systemów informatycznych. Przy czym, nie mógłby Pan prowadzić tego rodzaju działalności bez dostępu do podstawowych usług telekomunikacyjnych, na które składa się dostęp do sieci internetowej i telefonicznej, oraz transportu do kluczowych miejsc. Ponadto, w celu sporządzenia i wytwarzania systemów informatycznych jest posługiwanie się specjalistyczną wiedzą, którą pozyskuje Pan z książek, szkoleń czy poradników.

Jednocześnie realizując opisaną działalność nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych ani autorskich praw majątkowych do systemu informatycznego, które następnie przenosiłyby na kontrahenta.

Od momentu poniesienia pierwszego z ww. kosztów na prowadzoną działalność, na bieżąco prowadzi Pan dodatkową ewidencję rachunkową sporządzoną techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów.

Ewidencja ta zawiera przychody i poniesione wydatki w ramach poszczególnych projektów tworzenia systemu informatycznego na koniec danego miesięcznego okresu.

W przypadku gdy w ramach działalności gospodarczej osiąga Pan przychody ze świadczenia usług niż opisane usługi programistyczne, koszty przyporządkowane są do przychodów, na który miały bezpośredni wpływ. Jeśli alokacja konkretnego kosztu nie jest możliwa, koszty te rozliczane są na wszystkie osiągane przychody w danym miesiącu, poprzez zastosowanie proporcji przychodowej. Na podstawie tego, na koniec każdego miesięcznego okresu rozliczeniowego, ustala Pan dochód przypadający na każdy projekt tworzenia systemu informatycznego, a także iloczyn tego dochodu oraz wskaźnika obliczanego według wzoru zawartego w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, w którym uwzględnia wartość wypunktowanych wyżej wydatków na działalność gospodarczą, co uznaje za „potencjalne kwalifikowane dochody” ze świadczenia opisanych usług programistycznych.

W związku z tak przedstawionym opisem działalności, która będzie kontynuowana w stanie niezmiennym, zamierza Pan w rocznych zeznaniach podatkowych w PIT składanych począwszy od 2019 roku przez lata kolejne (z wyjątkiem 2022 r. oraz 2023 r.) na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, korzystać z tzw. ulgi IP BOX, stosując 5% stawkę opodatkowania do „potencjalnie kwalifikowanych dochodów” uzyskiwanych ze świadczenia opisanych usług programistycznych.

Uzupełnienie okoliczności faktycznych sprawy:

Innowacyjność systemów informatycznych, które Pan tworzy i będzie tworzył polega na wprowadzeniu nowych rozwiązań poprzez m.in. aktualizacje systemowe, których komentowany system uprzednio nie posiadał. Nowo powstały system informatyczny jest z zasady dostosowany do nowych wymagań rynkowych, przez co zwiększa on efektywność jednostki korzystającej z tego narzędzia. Ze względu na fakt, iż w skali przedsiębiorstwa powstały system informatyczny jest inny od poprzednio stworzonych systemów informatycznych w tym przedsiębiorstwie, to w Pana ocenie istnieją przesłanki ku temu, aby nadać mu przymiot innowacyjności.

Na pytanie, jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji tworzenia „systemów informatycznych” odpowiedział Pan, że dysponuje szeroką wiedzą z zakresu matematyki, informatyki, analityki oraz ekonomiki. Dzięki nabytym zdolnościom, które systematycznie rozwija, może Pan w sposób skuteczny zmieniać kształt pierwotnego kodu źródłowego oraz projektować system informatyczny.

Wykorzystuje Pan wszystkie dostępne źródła wiedzy z zakresu informatyki, matematyki, analityki oraz ekonomiki. Innowacyjność powstających systemów informatycznych jest widoczna z poziomu kodu źródłowego oraz nowych cech jakie nabywa system informatyczny w związku z wprowadzeniem zmian. Dysponując szeroką wiedzą z zakresu nauk ścisłych jest w Pan stanie zaprojektować projekt/koncepcję nowego systemu informatycznego. Nowy system informatyczny jest bogatszy o unikalne funkcje, które zostały wprowadzone na podstawie zamian kodu źródłowego.

Na pytanie, jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności odpowiedział Pan, że zakres Pana usług jest związany z pracami programistycznymi. Sposób oraz systematyka Pana pracy jest uzależniona od oczekiwań klienta wobec systemu informatycznego. Usługi Pana są świadczone na rzecz osób trzecich. W zakres usług świadczonych przez Pana wchodzi badanie wdrożenia rozwiązań programistycznych, weryfikacja wydajności możliwości systemowych, rozwój już istniejących rozwiązań programistycznych oraz testowanie systemów informatycznych.

Rozwiązania wiedzowe, z których Pan korzysta wywodzą się z nauk ścisłych np.:

matematyka, analityka czy informatyka. Jeżeli chodzi o rozwiązania techniczne oraz technologiczne, to Pan korzysta z szerokiej gamy programów komputerowych. Ze względu na fakt, iż w toku wykonywanych prac zarówno projektuje Pan jak i dokonuje oceny postępu prac oraz ich finalnego efektu w postaci systemu informatycznego, to dochodzi do powiększenia jego zasobów wiedzy. Zdobyta wiedza jest stale powiększana oraz regularnie wykorzystywana w Pana praktyce zawodowej. W ramach świadczonych usług korzysta Pan z szerokiego zaplecza programistycznego w postaci: (...).

Na pytanie, co świadczy i przesądza o twórczym charakterze Pana prac w opisanym we wniosku zakresie odpowiedział Pan, że Rozwiązania przyjęte podczas pracy nad danym systemem informatycznym są uzależnione od oczekiwań klienta. Modyfikacje wprowadzane do systemu informatycznego są konsultowane z klientem. Dzięki takiemu rozwiązaniu tworzy Pan strukturę systemu informatycznego, która będzie w pełni odzwierciedlała oczekiwania klienta, określającego wymagania brzegowe odnośnie do oczekiwanych funkcjonalności systemu informatycznego. Ponadto udziela Pan wskazówek oraz na bieżąco usprawnia procesy programistyczne w taki sposób, aby finalny produkt w postaci systemu informatycznego był zgodny z oczekiwaniami klienta. Mając na względzie fakt, iż potrzeby wewnętrzne oraz zapotrzebowanie ekonomiczne każdego z klientów jest inne, to niejako automatycznie jest Pan zmuszony do tworzenia nowych koncepcji programów komputerowych. W efekcie każdy powstały system informatyczny jest inny pod względem kodu źródłowego oraz funkcjonalnym.

Charakter twórczy Pana prac polega na tym, iż tworzy on całe systemy informatyczne, które są unikalne w skali przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności musi Pan poznać oczekiwania klienta, co do samego systemu informatycznego. Dokonuje on swoistego wywiadu oraz poznaje on specyfikę danego zadania. Następnie na bazie jego oczekiwań tworzy Pan koncepcje ww. systemu. Za pomocą programów komputerowych tworzy on rozwiązania informatyczne, które przyniosą oczekiwany efekt w postaci systemu informatycznego zgodnego z oczekiwaniami klienta. Dodatkowo monitoruje Pan tempo oraz stopień zaawansowania prac nad systemem informatycznym. Korzystając z całego pakietu programów komputerowych jest Pan w stanie dobrać takie metody działania oraz programy komputerowe, aby efekt finalny w postaci systemu informatycznego był zgodny z oczekiwaniami klienta.

Źródłem oryginalności każdego systemu informatycznego są indywidualne oczekiwania klienta, co do finalnego produktu. Każdy klient ma indywidualne oczekiwania wobec funkcjonalności systemu informatycznego. W efekcie, każdorazowo musi Pan dokonać doboru odpowiednich narzędzi informatycznych oraz zasobów wiedzy, aby stworzyć unikalną koncepcję systemu informatycznego. Z uwagi na odmienny charakter oczekiwań każdego z klientów, nie może Pan w całości powielać efektów swoich poprzednich prac lub prac Kontrahenta. Podjęcie prób powielania efektów prac spowodowałoby, iż klient nie otrzymałby systemu informatycznego zgodnego ze swoimi oczekiwaniami. Dlatego też, każdorazowo już na etapie tworzenia koncepcji systemu informatycznego, poszukuje Pan indywidualnych rozwiązań informatycznych. W efekcie kod źródłowy każdego z systemów informatycznych jest inny. Z tego względu na gruncie informatycznym unikalność każdego z systemów informatycznych tkwi w kodzie źródłowym.

Na pytanie, czy Pana działalność, w ramach której tworzy/współtworzy Pan systemy informatyczne prowadzona była/jest/będzie w sposób zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia odpowiedział Pan, że tak, działalność Pana jest uporządkowana, zaplanowana, metodyczna oraz działa według przyjętego harmonogramu w celu osiągnięcia określonych celów.

Każdorazowym celem Pana prac jest stworzenie systemu informatycznego zgodnego z oczekiwaniami klienta. Wskazany cel pozostaje w dalszym ciągu niezmienny od momentu rozpoczęcia działalności w charakterze Analityka Systemowo-Biznesowego. W przedstawionym stanie faktycznym trudno mówić tutaj o źródłach finansowania w literalnym tego słowa znaczeniu. Jedynym quasi źródłem finansowania, który w rzeczywistości jest nakładem o charakterze ciągłym są opłaty licencyjne do programów komputerowych.

Celem jaki Pan osiągnął w latach poprzednich było stworzenie wielu różnych zindywidualizowanych systemów informatycznych dla szerokiego grona różnych klientów. W ramach tworzenia systemów informatycznych korzysta Pan głównie z zasobów o charakterze rzeczowym w postaci programów komputerowych. Zasadniczo trudno dopatrzeć się w działalności Pana z korzystania z zasobów ludzkich oraz finansowych. Jest Pan z zasady samodzielny i nie korzysta on z pomocy innych ludzi. Nie zatrudnia Pan żadnych pracowników oraz podwykonawców, którym mógłby zlecać wykonywanie części swoich zadań.

Systematyczność w odniesieniu do Pana działań polega na ścisłym przestrzeganiu kolejnych etapów tworzenia systemów informatycznych tj. zbieranie wymagań, analiza dokumentacji, definiowanie procesów, przeprowadzanie konsultacji, tworzenie dokumentacji opisującej wymagania klienta, obsługa zagadnień technologicznych, doprecyzowanie wymagań Kontrahentów, udzielanie wsparcia merytorycznego oraz tworzenie dokumentacji technicznej i projektowej.

Na pytanie, jakie konkretnie „systemy informatyczne” Pan stworzył/współtworzył oraz które z nich są przedmiotem złożonego wniosku odpowiedział Pan, że przedmiotem składanego wniosku są wszystkie systemy informatyczne stworzone przez Pana w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Nie dokonuje Pan powtarzalnych oraz schematycznych działań. Podczas wykonywania prac bazuje Pan na ustalonym harmonogramie prac. Działania Pana są zaplanowane i metodyczne. Z tego względu nie możemy tutaj mówić o powielaniu lub rutynowym wykonywaniu czynności.

Konkretyzacja oraz indywidualizacja praw następuje w momencie wydania przedmiotu zlecenia tj. systemu informatycznego. Przenosi Pan na Zleceniodawcę całość majątkowych praw autorskich. Z tego względu Zleceniodawca wie jaki program oraz na jakich pola eksploatacyjnych go nabywa w chwili jego wydania.

Efektem Pana prac jest system informatyczny, który podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim.

Stworzony system informatyczny jest utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tworzony system informatyczny posiada przymiot oryginalności.

Pana działania nie mają charakteru powtarzalnego.

W Pana ocenie, jego praca ma charakter twórczy. Tworzy Pan nowy system informatyczny, który jest unikalny w skali przedsiębiorstwa. Cała koncepcja systemu informatycznego jest tworzona przez Pana z zachowaniem indywidualizacji podejścia do oczekiwań klienta.

Koncepcje systemu informatycznego są tworzone od podstaw w oparciu o wytyczne klienta odnośnie do oczekiwanej funkcjonalności oraz zasoby Pana wiedzy. Z tego względu nie ma tutaj mowy o technicznym i nieprzemyślanym powielaniu już istniejących rozwiązań. Rezultat Pana pracy jakim jest system informatyczny jest różny od innych systemów informatycznych powstałych w skali przedsiębiorstwa. Dlatego też w Pana ocenie, jego praca posiada charakter twórczy.

Do przeniesienia całości praw autorskich dochodzi w momencie wydania systemu informatycznego Kontrahentowi. W chwili wydania systemu informatycznego dochodzi do przeniesienia całości praw majątkowych związanych z systemem informatycznym na Kontrahenta. Źródłem transferu praw autorskich jest umowa zawarta pomiędzy Panem, a Kontrahentem. Umowa zakreśla również pola eksploatacyjne, na których dochodzi do przejścia praw autorskich. Przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego ma charakter odpłatny. Wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do systemu informatycznego jest niejako wliczone w wynagrodzenie za prace wykonywane przez Pana. Z tego względu faktura ewidencjonująca otrzymanie wynagrodzenia za wykonane zadanie posiada wyłącznie jedną pozycję o nazwie „prace programistyczne”. Dlatego też, nie dochodzi do wyszczególnienie części wynagrodzenia odpowiadającej wynagrodzeniu za przeniesienie praw autorskich do systemu informatycznego. Finalnie należy również zaznaczyć, iż umowa zawarta pomiędzy Panem, a Kontrahentem nie precyzuje jaka część wartości honorarium otrzymywanego przez Pana odpowiada honorarium za przeniesienia praw autorskich.

Na pytanie, czy czynności wykonywane przez Pana jako analityka systemowo-biznesowego są czynnościami w ramach których tworzy, rozwija, ulepsza/modyfikuje Pan oprogramowanie odpowiedział Pan, że w Pana ocenie jego czynności, które on wykonuje jako Analityk Systemowo-Biznesowy mają wpływ na rozwój ulepszenie/modyfikację oprogramowania. Jest to podyktowane tym, iż nowy system informatyczny nabywa nowe cechy, których poprzednio nie posiadał.

Pytanie

Czy opisana we wniosku działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 40 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

W Pana ocenie, opisana we wniosku działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt. 38 w zw. z pkt 40 ustawy o PIT.

Jak wynika z art. 5a pkt. 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa dalej „działalność B+R”, rozumiana jest jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W odniesieniu do definicji pojęć „prac naukowych” [powinno być: badań naukowych – dopisek organu] oraz „prac rozwojowych”, stosownie do art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT, ustawodawca odsyła do definicji zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 742) - dalej „p.s.w.n.”.

W myśl art. 4 ust. 2 p.s.w.n., badania naukowe są działalnością obejmującą:

1.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednio zastosowanie komercyjne;

2.badania aplikacyjne rozumiane jako mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei zgodnie z art. 4 ust. 3 p.s.w.n., badania naukowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmuje rutynowe i okresowe zmiany wprowadzenie do nich, nawet jeżeli takie zmiany

mają charakter ulepszeń.

Należy podkreślić, że dla spełnienia definicji B+R nie jest konieczne, aby dana działalność spełniała jednocześnie przesłanki badań naukowych i prac rozwojowych. Z instytucją działalność B+R mamy do czynienia wówczas, gdy podatnik wykorzystuje dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów bądź procesów i technologii produkcji.

W celu stwierdzenia, czy w kontekście opisanej działalności realizuje Pan działalność B+R, konieczna jest analiza nakierowana na identyfikację działań, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt. 38 ustawy o PIT.

Po pierwsze z definicji legalnej wynika, że działalność B+R musi mieć charakter twórczy. Jak wskazuje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych, w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalnośćtwórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Twórczość działalności B+R może przejawiać się w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności B+R jest podejmowanie działań w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza: (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzonych w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że definicja działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną działalność w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do działalności czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo - rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Omówione kryteria działalności B+R dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium odnosi się do jej rezultatu tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji głównym zadaniem podmiotu prowadzącego działalność B+R jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność B+R, podatnik rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które można wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych działań.

Jak wskazano, Pan w ramach swojej działalności świadczy usługi programistyczne, których celem jest stworzenie modelu oprogramowania. Mając na uwadze przedstawiony opis działalności, należy dostrzec, że jego usługi ukierunkowane są jedynie na tworzenie oprogramowania, gdyż wytwarza on oprogramowanie zarówno sensu stricto jako osoba odpowiedzialna za projekt oprogramowania stworzony na podstawie zdobytych informacji od klienta, jak i sensu largo obsługując zagadnienia technologiczne zgłaszane przez specjalistów przygotowujących kod źródłowy. Z racji na charakter opisanych usług, zawsze posługuje się Pan i rozwija w drodze własnych doświadczeń lub testów, umiejętności oraz zasobów wiedzy dotyczącego nauk podstawowych (matematyka, statystyka) jak i stosowanych (informatyka, ekonomika), w szczególności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania zamiarem planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług.

Jednocześnie działalność Pana jest działalnością twórczą o indywidualnym charakterze prowadzoną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, prowadzoną w sposób systematyczny, zgodnie z obranym systemem pracy, na podstawie przygotowanego harmonogramu i indywidualne potrzeby kontrahenta oraz podobne okoliczności projektu.

Ze względu więc na istotę każdego projektu tworzenia oprogramowania, związane z nim działania Pana jest działalnością twórczą o indywidualnym charakterze prowadzoną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, prowadzoną w sposób systematycznych (tj. sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, zgodnie z obranym systemem pracy, na podstawie przygotowanego harmonogramu) każdorazowo wyznaczając cel, ustalając sposób jego osiągnięcia dobierając odpowiednie rozwiązania, narzędzia i technologie uwzględniając harmonogram i indywidualne potrzeby kontrahenta oraz podobne okoliczności projektu.

Mając na uwadze istotę każdego projektu tworzenia oprogramowania należy zauważyć, że związane z nim Pana działania koncentrują się wokół zwiększenia zasobów posiadanej wiedzy oraz jej wykorzystania w praktyce do tworzenia nowych zastosowań i funkcjonalności dostarczonych rozwiązań w oparciu o wkład autorski. W związku z tym, charakteryzują się wysoką niepowtarzalnością indywidualnością oraz oryginalnością, nie stanowiąc zmian dokonywanych okresowo funkcjonującym już systemie.

Przedstawiona Pana działalność jest zatem działalnością B+R, gdyż zawsze jest wykonywana w sposób systematyczny, ma charakter twórczy, obejmuje prace rozwojowe i jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów lub wiedzy wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Dlatego też, stoi Pan na stanowisku, iż jego działalność spełnia wymogi działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 40 PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t .j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

Przepis ten w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. stanowi natomiast, że:

do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

We wniosku wprost Pan wskazał, że:

prowadzi Pan działalność gospodarczą. Działalność ta polega na świadczeniu podmiotom trzecim usług programistycznych, polegających na tworzeniu systemówinformatycznych w roli tzw. Analityka Systemowo-Biznesowego, w zgodzie z powszechnie stosowanymi i dobrymi praktykamiprogramistycznymi oraz wymaganiami kontrahentów;

efektem Pana prac jest system informatyczny, który podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim;

stworzony przez Pana system informatyczny jest ponadto utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tworzony system informatyczny posiada przymiot oryginalności.

Podkreślam, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego, ocena czy prowadzone przez wnioskodawcę prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez wnioskodawcę efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy dodatkowo wskazał Pan, że tworzy nowy system informatyczny, który jest unikalny w skali przedsiębiorstwa. Cała koncepcja systemu informatycznego jest tworzona przez Pana z zachowaniem indywidualizacji podejścia do oczekiwań klienta. Koncepcje systemu informatycznego są tworzone od podstaw w oparciu o wytyczne klienta odnośnie do oczekiwanej funkcjonalności oraz zasoby Pana wiedzy. Z tego względu nie ma tutaj mowy o technicznym i nieprzemyślanym powielaniu już istniejących rozwiązań. Rezultat Pana pracy jakim jest system informatyczny jest różny od innych systemów informatycznych powstałych w skali przedsiębiorstwa.

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia systemów informatycznych ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań: planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Dodatkowo w opisie sprawy wyjaśnił Pan, że Pana działalność jest uporządkowana, zaplanowana, metodyczna oraz działa według przyjętego harmonogramu w celu osiągnięcia określonych celów. Systematyczność w odniesieniu do Pana działań polega na ścisłym przestrzeganiu kolejnych etapów tworzenia systemów informatycznych tj. zbieranie wymagań, analiza dokumentacji, definiowanie procesów, przeprowadzanie konsultacji, tworzenie dokumentacji opisującej wymagania klienta, obsługa zagadnień technologicznych, doprecyzowanie wymagań Kontrahentów, udzielanie wsparcia merytorycznego oraz tworzenie dokumentacji technicznej i projektowej.

Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej dotyczące prowadzenia działalności w sposób systematyczny w odniesieniu do wskazanych przez Pana systemów informatycznych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

W opisie sprawy także wyjaśnił Pan, że dysponuje Pan szeroką wiedzą z zakresu matematyki, informatyki, analityki oraz ekonomiki. Dzięki nabytym zdolnościom, które systematycznie rozwija, może Pan w sposób skuteczny zmieniać kształt pierwotnego kodu źródłowego oraz projektować system informatyczny. Wykorzystuje Pan wszystkie dostępne źródła wiedzy z zakresu informatyki, matematyki, analityki oraz ekonomiki. Innowacyjność powstających systemów informatycznych jest widoczna z poziomu kodu źródłowego oraz nowych cech jakie nabywa system informatyczny w związku z wprowadzeniem zmian. Dysponując szeroką wiedzą z zakresu nauk ścisłych jest Pan w stanie zaprojektować projekt/koncepcję nowego systemu informatycznego. Nowy system informatyczny jest bogatszy o unikalne funkcje, które zostały wprowadzone na podstawie zamian kodu źródłowego.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, tj. obejmują:

nabycie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

łączenie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

planowaniu produkcji oraz

projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazał Pan w opisie sprawy, pracując nad danym systemem informatycznym, nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących systemów informatycznych w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach działalności zdobywa Pan, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu systemów informatycznych w celu optymalizacji i dalszego rozwijania współstworzonych przez niego systemów i aplikacji. Współwytwarzane przez Pana systemy informatyczne opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. tworzenie dokumentacji projektowej oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia systemu informatycznego, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionych programów komputerowych spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Podkreślam jednak, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełnienia.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że Pana działalność polegająca na tworzeniu systemów informatycznych, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji stanowisko Pana uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zastrzegam, że w niniejszej interpretacji oceniłem – zgodnie z zakresem Pana żądania wyznaczonym zadanym pytaniem – czy opisana we wniosku działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym interpretacja ta nie rozstrzyga m.in.:

czy opisane systemy informatyczne stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej;

czy dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu tworzenia systemów informatycznych będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%;

czy ustalając wskaźnik Nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00