Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: służba bezpieczeństwa i higieny pracy
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Artykuł

      TWORZENIE SŁUŻBY BHP W FIRMIE

      Pracodawca może powierzyć obowiązki służby bhp firmie zewnętrznej. Jest to dopuszczalne w wypadku, gdy w przedsiębiorstwie zatrudnionych jest mniej niż 100 pracowników.

    • comment
      Porada

      Czy w zakładzie pracy powinna być opracowana procedura karania pracownika?

      Pracownik służby bhp w trakcie przeglądu pomieszczeń pracy poinformował ustnie jednego z pracowników o nałożeniu na niego kary pieniężnej za naruszanie przepisów bhp. Następnie ustnie polecił księgowej potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za pracę kwotę w wysokości 100 zł. Pracodawca dowiedział się od księgowej o tym potrąceniu w chwili zatwierdzania listy płac. Czy pracownik służby bhp mógł wystąpić

    • comment
      Porada

      Kiedy absolwent studiów o specjalności bhp musi ukończyć szkolenie okresowe dla służby bhp?

      Kiedy osoba, która uzyskała dyplom technika bezpieczeństwa i higieny pracy, ukończyła studia wyższe lub podyplomowe w tym zakresie, powinna odbyć pierwsze od momentu podniesienia kwalifikacji szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla służb bhp?

    • comment
      Porada

      ZATRUDNIENIE BEHAPOWCA CZY TWORZENIE SŁUŻBY BHP

      We wrześniu br. próg zatrudnienia w naszej spółce przekroczył 100 osób. Zadania z zakresu bhp dotychczas powierzaliśmy wyspecjalizowanej firmie. W oddziale okręgowego inspektoratu pracy uzyskałam informację, że nie możemy dłużej korzystać z usług tej firmy oraz że powinniśmy utworzyć służbę bhp i zatrudnić specjalistę z zakresu bhp. Czy rzeczywiście mamy taki obowiązek? - pyta Czytelnik z Poznania.

    • comment
      Porada

      Kto może wykonywać zadania służby bhp w zakładzie pracy zatrudniającym do 100 pracowników?

      W urzędzie skarbowym powierzono wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zajmującemu się zaopatrzeniem. Pracownik nie posiada żadnych kwalifikacji w dziedzinie bhp, został tylko skierowany na szkolenie okresowe dla służb bhp. Czy można powierzyć zadania służby bhp wyłącznie na podstawie ukończonego szkolenia okresowego bhp?

    • comment
      Porada

      Czy pracodawca ma obowiązek zatrudniać pracownika służby bhp na najwyższym możliwym stanowisku?

      Pracodawca zatrudnił pracownika służby bhp na stanowisku inspektora ds. bhp, pomimo że pracownik ma wyższe wykształcenie o specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy oraz udokumentowany sześcioletni staż pracy w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik uważa, że ma uprawnienia do posługiwania się tytułem głównego specjalisty do spraw bhp i że w związku z tym pracodawca powinien zmienić nazwę

    • comment
      Porada

      Jakie są obowiązki i uprawnienia służby bhp?

      Zarówno pracownicy, jak i kadra zarządzająca często mają oczekiwania w stosunku do służby bhp niezwiązane z obowiązkami, jakie faktycznie ciążą na pracownikach służby bhp. Kierownicy żądają, aby bezpośrednio nakładać kary porządkowe na pracowników, a pracownicy oczekują, że to specjalista bhp zorganizuje im bezpieczne stanowiska pracy. Jakie obowiązki i uprawnienia ma służba bhp?

    • comment
      Artykuł

      BHP w firmie

      Potrzeba zapewnienia bezpiecznej pracy jest oczywista. W praktyce stosowanie i przestrzeganie przepisów bhp w Polsce nie wygląda jednak najlepiej. Przedsiębiorcy często bowiem zapominają, że jakakolwiek praca, nawet najprostsza i mało skomplikowana, musi być prowadzona w odpowiednich, bezpiecznych warunkach, a ich zapewnienie spoczywa właśnie na nich. Wbrew pozorom, nawet praca w biurze nie jest wolna

    • comment
      Artykuł

      Szkolenie okresowe dla pracodawców pełniących obowiązki służby bhp

      Pracodawca pełniący obowiązki służby bhp odbył szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp w celu osobistego wykonywania zadań tej służby. Po upływie 2 lat od szkolenia, po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor pracy nakazał pracodawcy odbycie szkolenia okresowego. Czy słusznie?

    • comment
      Porada

      ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY BHP

      Pracownik służby bhp odpowiada za jakość swojego doradztwa i kontroli na podstawie przepisów prawa pracy. Jeśli narazi on jakąkolwiek inną osobę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, może ponieść odpowiedzialność karną.

    • comment
      Porada

      Kto będzie ponosił odpowiedzialność za brak uprawnień pracownika do spraw bhp

      Zatrudniliśmy pracownika ds. bhp. Podczas kontroli PIP okazało się, że ta osoba nie posiada uprawnień do wykonywania takiej pracy. Kto poniesie odpowiedzialność za brak uprawnień tego pracownika - pracodawca czy pracownik - pyta Czytelniczka z Łukowa.

    • comment
      Porada

      Jaki powinien być skład zespołu powypadkowego w razie urlopu specjalisty ds. bhp

      Nasz specjalista ds. bhp przebywa na urlopie. W tym czasie doszło do wypadku przy pracy. Czy ktoś może zastąpić go podczas postępowania powypadkowego? Kto powinien wejść w skład zespołu powypadkowego w takiej sytuacji - pyta Czytelnik z Poznania.

    • comment
      Porada

      Jakie szkolenie okresowe powinien odbyć pracodawca wykonujący zadania służby bhp w swoim zakładzie?

      Pracodawca, który zatrudnia w agencji ubezpieczeniowej 15 osób, w 2005 r. odbył szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp. Od tego czasu sam sprawuje obowiązki służby bhp. Jakie szkolenie powinien odbyć pracodawca, aby dalej móc realizować zadania tej służby?

    • comment
      Artykuł

      Roczna analiza stanu bhp

      Analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów potwierdzających stan realizacji wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00