Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: terminy w prawie pracy
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Porada

      PRZYJĘCIE WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ

      Wręczyłem 31 stycznia 2008 r. pracownicy pismo wypowiadające umowę o pracę. Jednak pracownica odmówiła jego przyjęcia i podpisania, twierdząc, że okres wypowiedzenia jest nieprawidłowy. Czy pracownik może odmówić przyjęcia pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę? - pyta Czytelnik z Łukowa.

    • comment
      Porada

      W jaki sposób należy wypełnić świadectwo pracy w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę

      Pracownikowi przysługiwał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Został on skrócony do 1 miesiąca, a umowa ulegnie rozwiązaniu 30 listopada 2008 r. Za 2 miesiące wypłacimy pracownikowi odszkodowanie z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia. Jak mamy wypełnić ust. 4 pkt 6 świadectwa pracy dotyczący skróconego okresu wypowiedzenia?

    • comment
      Artykuł

      WYDAWANIE ŚWIADECTWA PRACY

    • comment
      Porada

      WYSTĄPIENIE O SPROSTOWANIE ŚWIADECTWA PRACY PO TERMINIE

      Ponad miesiąc temu w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mój były pracodawca wydał mi świadectwo pracy. Ostatnio znalazłem zatrudnienie w nowej firmie, ale w kadrach poinformowano mnie o nieścisłościach w świadectwie. Poproszono mnie, abym wystąpił o jego sprostowanie. Czy dotychczasowy przełożony ma obowiązek sprostowania świadectwa? W kadrach wspomniano, że mogę mieć problem, bo obowiązuje tu jakiś

    • comment
      Porada

      USTNA UMOWA O PRACĘ

      Zostałem zatrudniony jako pracownik, ale bez zawierania pisemnej umowy o pracę. W związku z tym mam wątpliwości, czy możliwe jest zawarcie umowy o pracę w innej formie niż na piśmie? - pyta Czytelnik z Olsztyna.

    • comment
      Porada

      W jaki sposób można ustalić terminy wypłaty wynagrodzenia przy umowie zlecenia

      Zawieramy umowę zlecenia na dłuższy okres (rok). Czy w takim przypadku musimy ustalać miesięczne terminy wypłaty wynagrodzenia? Jakie możliwe sposoby ustalenia terminów wypłaty wynagrodzenia przewidują w takim przypadku przepisy i jakie konsekwencje dla zleceniodawcy mogą z nich wynikać?

    • comment
      Porada

      Czym różni się pisemne potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od umowy o pracę

      Czasami zdarza się, że zawieramy z pracownikami ustnie umowy o pracę, a następnie przed dopuszczeniem do pracy potwierdzamy im na piśmie ustalenia dotyczące zawarcia danej umowy. Dotychczas w przypadku potwierdzenia zawartej ustnie umowy o pracę dokonywaliśmy tego na formularzu właściwym dla umowy o pracę. Czy to błąd? Jak powinno wyglądać pisemne potwierdzenie warunków zawartej ustnie umowy? Czym

    • comment
      Artykuł

      TERMINY W PRAWIE PRACY I W UMOWACH CYWILNOPRAWNYCH

      ● nawiązanie umowy o pracę ● kary porządkowe ● okresy zasiłkowe ● przedawnienie roszczeń W Kodeksie pracy i innych przepisach regulujących stosunek pracy znajduje się wiele obowiązków, które należy wykonać w określonym czasie, i uprawnień, które przysługują zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przez wyznaczony okres. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki lub korzystać z uprawnień, należy wiedzieć

    • comment
      Porada

      TERMIN WYSTAWIENIA ŚWIADECTWA PRACY

      Pracownik do 31 marca 2010 r. jest w okresie wypowiedzenia. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, które potrwa do 18 kwietnia. Kiedy mam wystawić świadectwo pracy? - pyta Czytelniczka z Kraśnika.

    • comment
      Porada

      DŁUŻSZA UMOWA NA OKRES PRÓBNY

      Nasza firma zatrudnia pracowników na umowy na okres próbny wynoszący 6 miesięcy. Czy jest to praktyka zgodna z prawem? - pyta Czytelnik z Lubartowa.

    • comment
      Artykuł

      DORĘCZENIE OŚWIADCZENIA O ROZWIĄZANIU UMOWY O PRACĘ

      Przesyłka za zwrotnym potwierdzeniem odbioru daje pewność, że pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę dotarło do pracownika, a tym samym pracownik mógł zapoznać się z jego treścią.

    • comment
      Artykuł

      PODSTAWA USTANIA STOSUNKU PRACY A TREŚĆ ŚWIADECTWA

      Pracodawca nie może samodzielnie decydować o tym, jakie informacje znajdą się w świadectwie pracy. Jest natomiast zobowiązany do sporządzenia tego dokumentu zgodnie ze wskazówkami wynikającymi z rozporządzenia o świadectwie pracy.

    • comment
      Artykuł

      TERMINY DOTYCZĄCE ROZWIĄZYWANIA UMÓW O PRACĘ

      Pracodawca, podejmując decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy, musi pamiętać o ograniczeniach czasowych związanych ze złożonym oświadczeniem woli.

    • comment
      Artykuł

      TERMINY NABYWANIA UPRAWNIEŃ PRACOWNICZYCH

      Pracownikowi studiującemu na ostatnim roku studiów przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego m.in. na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się do egzaminu dyplomowego. Jeśli pracownik z urlopu nie skorzysta przed egzaminem, to urlop przepada.

    • comment
      Artykuł

      CZĘSTOTLIWOŚĆ WYPŁATY WYNAGRODZENIA

      Wynagrodzenie może być wypłacane częściej niż raz w miesiącu, np. co tydzień. W tej sytuacji rozliczenia z ZUS należy przeprowadzić w terminach ustalonych do rozliczania składek, a nie w odstępach tygodniowych.

    • comment
      Porada

      Jak liczyć długość urlopu wychowawczego

      Jedna z naszych pracownic przez 3 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Urlop ten rozpoczęła 3 kwietnia 2009 r. Nasza kadrowa przed zakończeniem urlopu wychowawczego skierowała pracownicę na badania lekarskie oraz poinformowała ją, że urlop wychowawczy kończy się 2 kwietnia 2012 r., a więc 3 kwietnia 2012 r. miał być pierwszym dniem świadczenia przez nią pracy. Pracownica nie przyszła do pracy 3

    • comment
      Porada

      Jak ustalić, czy w firmie doszło do zwolnień grupowych

      W naszej spółce planujemy zwolnić większą liczbę pracowników. Nie jesteśmy pewni, czy będą to zwolnienia grupowe i czy mamy rozpocząć procedurę zwolnień grupowych. Od kiedy liczyć termin 30 dni, w ciągu którego ustala się, czy w firmie doszło do zwolnień grupowych?

    • comment
      Artykuł

      Jak rozwiązywać umowy o pracę

      Przepisy prawa pracy narzucają stronom stosunku pracy odpowiednie okresy wypowiedzenia umów o pracę, które są uzależnione od długości zatrudnienia pracownika u określonego pracodawcy. Pojawiają się jednak pytania, czy wolą stron stosunku pracy można zmieniać długość okresów wypowiedzenia, czy jest to skutecznie i co dzieje się w przypadku zastosowania innych okresów niż przewidziane w Kodeksie pracy

    • comment
      Porada

      TERMIN WYPŁATY WYNAGRODZENIA W UMOWIE CYWILNOPRAWNEJ

      Określenie terminów wypłaty wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych powinno się opierać na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym, który nie wprowadza tak ścisłych rygorów co do terminu wypłaty wynagrodzenia jak Kodeks pracy.

    • comment
      Porada

      Termin wypłaty wynagrodzenia pracownikom organizacji

      Ustalenie wygodnego i jednocześnie właściwego terminu wypłaty wynagrodzenia pracownikom jest istotnym elementem organizacji każdego pracodawcy. Wynagrodzenie można bowiem wypłacać w trzech terminach: przed końcem miesiąca, za który ono przysługuje, z końcem danego miesiąca, albo do 10. dnia miesiąca następnego. Każdy ze wskazanych terminów ma swoje zalety i wady. Niedochowanie ustalonych terminów naraża

    • comment
      Porada

      Kiedy pracownik niepełnosprawny nabywa prawo do pierwszego urlopu dodatkowego

      Pracownik niepełnosprawny otrzymał decyzję o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na 1 rok, tj. od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. Czy jeżeli otrzyma orzeczenie na dalszy okres, nabędzie prawo do dodatkowego urlopu od 1 lipca 2014 r., od 2 lipca 2014 r., czy z upływem 30 czerwca 2014 r.? Jak rozumieć w tym przypadku określenie "po przepracowaniu roku"?

    • comment
      Porada

      Jak liczyć czas trwania umowy na okres próbny

      22 lutego 2016 r. zawarliśmy z pracownikiem umowę na 3-miesięczny okres próbny. Czy termin 3 miesięcy trwania umowy należy liczyć do 22 maja czy do 21 maja 2016 r.? Czy ma znaczenie w tym przypadku, że 21 maja 2016 r. to sobota, a 22 maja 2016 r. to niedziela? Nasza firma nie pracuje w soboty i niedziele.

    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł
    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00