Jak przygotować się do zmian 2025 w podatkach i rachunkowości
Największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszy się najstarsza ulga – na badania i rozwój, ale więcej w tym kosztów wynagrodzeń niż faktycznego B+R. Spośród preferencji dedykowanych nie tylko firmom najbardziej popularna okazała się ulga... na sponsoring
Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz aktywnej rezerwy zyskali nową ulgę podatkową. Dzięki niej mogą obniżyć swój dochód do opodatkowania. Po raz pierwszy z ulgi przedsiębiorcy skorzystają w zeznaniu za 2025 r. Już dziś warto poznać warunki, jakie trzeba spełnić, aby dokonać odliczenia.
Uprawnienie do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników i pomniejszenia zaliczek PIT dotyczących wynagrodzeń wypłacanych za msc x+1 należnych za msc x.
Ustalenie czy Spółka przez „ogólny czas pracy” dla potrzeb weryfikacji stopnia zaangażowania danego Specjalisty B+R w Działalność B+R, w związku z art. 18db ust. 3 ustawy o CIT, prawidłowo rozumie czas pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania (tzw. ulgi mieszkaniowej) dla części dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia działki otrzymanej w darowiźnie.
Możliwość dokonania odliczenia na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z zawartą polisą.
MF potwierdziło, że podatnik, który wykaże ulgę termomodernizacyjną w zeznaniu rocznym złożonym przed terminem a następnie przed 15 lutego sprzeda nieruchomość, której ulga dotyczy zachowuje do niej prawo.
Szef KAS potwierdził, że podatnik nie może w ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczyć wydatków poniesionych na wymianę dachu. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko Dyrektora KIS, który przyznał prawo do odliczenia tych wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Możliwości skorzystania z tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników.
Możliwość odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup opatrunków hydrożelowych.
Skutki podatkowe wypłaty świadczeń pieniężnych ze Szwajcarii.
Możliwość zastosowania ulgi IP Box.
Wynagrodzenie za czas urlopu lub choroby jest kosztem kwalifikowanym w ramach ulgi B+R. Potwierdził to Minister Finansów w interpretacji ogólnej wydanej w tej sprawie.
Tworzenie komputerowej dokumentacji projektowej uprawnia do korzystania z ulgi IP Box, pod warunkiem że dokumentacja ta ma charakter twórczy – wyrok NSA z 29 listopada 2023 r., sygn. akt II FSK 25/23.
Właściciel lub współwłaściciel zabytkowego lokalu, który płaci na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, ma prawo do ulgi na zabytki. Nie skorzysta z niej członek spółdzielni, mimo że wpłaca identycznie
Możliwość opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box).
Możliwość opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi na robotyzację, może jednorazowo odliczyć połowę wydatków poniesionych na nabycie robotów przemysłowych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. To bardzo zaskakujące stanowisko
W niektórych sytuacjach podatnik może być zmuszony odliczyć drugą kwotę wolną w wysokości 30 tys. zł, mimo że w roku podatkowym przysługuje ona tylko raz. Dlatego przy rozliczeniu rocznym trzeba będzie dopłacić PIT
Wymóg bieżącego prowadzenia odrębnej ewidencji na potrzeby ulgi IP Box oznacza wyłącznie obowiązek jej prowadzenia w sposób, który umożliwia złożenie prawidłowego zeznania podatkowego za dany rok, w przewidzianym dla tej czynności terminie. Zobowiązywanie podatników do prowadzenia jej na bieżąco w trakcie roku podatkowego jest bezpodstawne – wyrok NSA z 7 listopada 2023 r., sygn. akt II FSK 1027/22
Możliwość opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Opiekun, który chce skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn, musi wykazać się umową o opiekę zawartą ze spadkodawcą, z podpisem notarialnie poświadczonym – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku