Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-28

Potrzebne są pilne decyzje, aby zapewnić rozwój i bezpieczeństwo

Rozmowa: „Demografia, gospodarka i społeczeństwo”Rozmowa: „Demografia, gospodarka i społeczeństwo”

Demografia, gospodarka i społeczeństwo, szanse Europy Środkowej, oczekiwania biznesu wobec państwa oraz współpraca w regionie w kontekście wojny w Ukrainie – to tematy dyskusji w ramach ścieżki DGP podczas VIII Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit

Partnerem Dziennika Gazety Prawnej przy realizacji ścieżki tematycznej na OEES były „Hospodářské noviny” oraz „Denník SME”. Program obejmował pięć dyskusji. Wydarzenie otworzyła rozmowa Krzysztofa Jedlaka, redaktora naczelnego DGP, z dr hab. Maciejem Duszczykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jej tematem była demografia, gospodarka i społeczeństwo, a dokładnie – mało optymistyczne prognozy dla Polski.

Sposób na demografię

Z danych GUS wynika, że w 2060 r. będzie o 7 mln mniej Polaków niż teraz, wskaźnik dzietności wyniesie 200 tys., wobec 300 tys. obecnie, a mediana wieku zwiększy się z 42 lat do 50.

– Trzeba sobie powiedzieć wprost: czas na odwrócenie niekorzystnych trendów już minął. Ostatni na to moment był w latach 70. Teraz jest czas, by przyzwyczaić się do zachodzących zmian demograficznych – powiedział Maciej Duszczyk. I zwrócił uwagę, że program 500 plus nie doprowadził do wzrostu liczby urodzin. Wskaźnik dzietności cały czas spada.

Rozmowa: „Pomiędzy rywalizacją a współpracą – eksportowe szanse Europy Środkowej w nowym modelu globalizacji”

Rozmowa: „Pomiędzy rywalizacją a współpracą – eksportowe szanse Europy Środkowej w nowym modelu globalizacji”

– Polska będzie miała coraz mniej ludności i trzeba się z tym pogodzić, bo nie mamy już na to wpływu. Nie osiągniemy wskaźnika dzietności na poziomie 2,1, który daje zastępowalność pokoleń. To by bowiem oznaczało, że statystyczna kobieta, uwzględniając śmiertelność noworodków i dzieci do 18. roku życia, musiałaby urodzić 2,3 dziecka – powiedział naukowiec i zauważył, że w Europie żaden kraj nie ma już wskaźnika na takim poziomie, a sama Polska zmierza dziś raczej w kierunku takich państw jak Korea Południowa, gdzie wskaźnik sięga 0,84.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00