Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-28

prawo pracy

Są problemy z wolnym od pracy z powodu siły wyższej

Firmy nie wiedzą, jakich informacji w związku z tym zwolnieniem mogą żądać od pracowników ani też czy mogą domagać się ich udokumentowania. Wątpliwości częściowo rozwiewają UODO i MRiPS

Dzięki implementacji do naszego prawa unijnej dyrektywy w sprawie tzw. work-life balance od 26 kwietnia br. pracownicy mogą wnioskować u pracodawców m.in. o zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Nowe uprawnienie do tej pory stwarza jednak w firmach sporo kłopotów i jest źródłem wielu pytań.

Zwolnienie przysługuje „z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika”. Pracodawcy zastanawiają się m.in. nad tym, jakich informacji mogą domagać się od pracownika w ramach uzasadnienia wniosku. Pytają m.in. o to, czy mogą żądać podania danych osób, których wypadek czy choroba dotyczą oraz łączących ich z pracownikiem więzi rodzinnych. Pytać chcą też pracowników o to, jaki wypadek bądź choroba miały miejsce albo kiedy miało miejsce zdarzenie. Firmy zastanawiają się również, czy mogą żądać dokumentów na potwierdzenie przedstawionych informacji. Czy mogą zatem zażądać udostępnienia do wglądu np. protokołu policji czy zaświadczenia od lekarza, które potwierdzałyby opisane w oświadczeniu wypadek bądź chorobę?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00