Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-05

OZE i atom to klucz do transformacji Orlenu

Orlen w 2030 r. będzie miał ponad 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Takie szacunki koncern przedstawił w zaktualizowanej strategii do 2030 r. To dużo więcej, niż zapowiadane wcześniej 2,5 GW. Na nową energetykę i odnawialne źródła energii firma wyda do końca tej dekady 70 mld zł. Za siedem lat aż jedna trzecia wyniku EBITDA grupy będzie generowana przez OZE.

Wojna w Ukrainie na samym początku przerwała łańcuchy dostaw, co przełożyło się na potężne zawirowania na rynkach surowcowych. Bardzo mocno wzrosły ceny gazu, zmieniły się priorytety wykorzystywania paliw. Łatwiej było spalać tańszy polski węgiel niż importowany drogi gaz. Produkcja elektrowni gazowych spadła, zwiększano moce elektrowni węglowych. Teraz sytuacja zaczęła się stabilizować, ceny gazu i węgla spadły, Europa przetrwała sezon zimowy bez większych turbulencji. Kryzys surowcowy zmienił jednak podejście do odnawialnych źródeł energii. Stały się one nie tylko środkiem do osiągnięcia celu w postaci redukcji emisji, ale też ważnym komponentem miksu energetycznego. Konieczne jest nadrobienie zaległości z ubiegłego roku. Wówczas emisje znacząco wzrosły, tymczasem cele długoterminowe pozostały takie same. W związku z tym nacisk na rozwój OZE jest jeszcze większy niż dotychczas.

Orlen mocno inwestuje w nisko- i zeroemisyjne źródła. Celem grupy jest dojście do neutralności emisyjnej w 2050 r. Do 2030 r. firma obniży intensywność emisji CO2 w energetyce o 40 proc., a do 2035 r. zakończy produkcję energii z węgla. Koncern stawia na rozwój energetyki wiatrowej na morzu i lądzie oraz fotowoltaiki, przygotowuje się jednocześnie do budowy zeroemisyjnych SMR-ów, czyli małych reaktorów jądrowych, które w przyszłości będą istotną częścią miksu energetycznego, zapewniając stałą, stabilną moc, a więc bezpieczeństwa energetycznego kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00