Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-20

Agresja: akt i zbrodnia

Czy po Norymberdze, Trybunale Wojskowym dla Dalekiego Wschodu, a potem Jugosławii Europa znowu będzie sądzić zbrodniarzy wojennych?

Kwestia rozliczenia napaści na Ukrainę jest bardzo poważnie analizowana przez polityków i prawników. Jednym z pomysłów, o których ostatnio głośno, jest utworzenie specjalnego trybunału ds. Ukrainy przy Międzynarodowym Trybunale Karnym.

– Taki specjalny sąd mógłby się zająć również zbrodnią agresji. Oczywiście nie powstanie on na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, bo w niej Rosja ma prawo weta. Myśli się jednak o powołaniu takiego międzynarodowego sądu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach szczególnej procedury „Zjednoczeni dla pokoju”. Co prawda rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają mocy wiążącej, ale mają olbrzymi potencjał perswazyjny, zwłaszcza gdy zapadają olbrzymią większością głosów – wyjaśnia prof. Ireneusz Kamiński z Polskiej Akademii Nauk.

Odpowiedzialność jednostek

Międzynarodowy Trybunał Karny właśnie wydał nakaz aresztowania Władymira Putina i Marii Lwowej-Biełowej, prezydenckiej komisarz ds. dzieci. Mówi się w nim o zbrodniach popełnianych na ukraińskich dzieciach przynajmniej od 24 lutego 2022 r. W jurysdykcji sądu w Hadze są zbrodnie przeciwko ludzkości, ludobójstwo, agresja, zbrodnia wojenna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00