Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-23

COI się dzieje?

Pracownicy agencji, która zarządza danymi wszystkich Polaków i buduje kluczowe systemy, takie jak mObywatel, skarżą się na bałagan i przebąkują o odejściach. Dlaczego?

Centralny Ośrodek Informatyki (COI) nazywano czasem rządowym Microsoftem. Przez taką analogię łatwiej wyjaśnić, czym się zajmuje. To podległa Ministerstwu Cyfryzacji firma, która z jednej strony trzyma pieczę nad rejestrem PESEL czy rejestrem dowodów osobistych, a z drugiej – rozwija kluczowe dla państwa usługi informatyczne. Jej programiści stworzyli lub są dziś odpowiedzialni za utrzymanie aplikacji mObywatel, Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) czy profilu zaufanego.

COI powołano w grudniu 2010 r., kiedy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji kierował Jerzy Miller. Niedługo potem wybuchła tzw. infoafera – w 2011 r. wyszło na jaw, że menedżerowie koncernu Hewlett-Packard wręczali łapówki urzędnikom odpowiedzialnym za przetargi na usługi informatyczne. W sprawę było zamieszanych ponad 40 osób. Tylko Andrzej M., dyrektor centrum projektów informatycznych, miał wziąć 1,6 mln zł. W 2014 r. HP, dzięki współpracy CBA i FBI, przyznało się do winy. Kara została wymierzona na mocy amerykańskiego prawa.

Pomysł był taki, że to COI przejmie odpowiedzialność za kluczowe systemy informatyczne. Utworzono go na bazie terenowych banków danych i wojewódzkich ośrodków informatyki. Ówczesny rząd miał nadzieję, że dzięki niemu państwo będzie zdolne samo dostarczać produkty na potrzeby e-administracji. Tak się stało – dziś firma zatrudnia 1,5 tys. pracowników, a za wdrożenia projektów zdobywa międzynarodowe nagrody. Jak choćby Gartner Eye on Innovation dla instytucji rządowych za projekt „COI dla Ukrainy”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00